Pevsko obarvan del programa ameriške "zabavne klasike" je na saksofonu podprl tokratni gost, odlični saksofonist Jan Kus. / Foto: Iztok Zupan

Iz Evrope v Ameriko in nazaj

Letošnji božični koncert Gimnazije Kranj je že deseto leto zapored gostoval v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Simfonični orkester, pevski zbori in vokalisti so predstavili izbrano glasbo velikih ameriških skladateljev dvajsetega stoletja.

Ljubljana – Dolgoletna tradicija Velikega božičnega koncerta Gimnazije Kranj ima poleg tega, da ima že deset let "domovinsko pravico" v največji koncertni dvorani v državi, še eno posebnost. Prav vsakič doslej je bil koncert razprodan v nekaj dneh, letos celo urah. Poleg večerne selitve iz Kranja in širše Gorenjske v Ljubljano vedno več koncertne publike prihaja iz prestolnice in drugih koncev Slovenije, tokrat tudi iz ZDA in Brazilije. Med povabljenimi gosti sta bila tudi veleposlanik ZDA v Sloveniji Brent Robert Hartley in ministrica za izobraževanje znanost in šport Maja Makovec Brenčič.

Za torkov koncert je tako kot v preteklih letih na temo Italije, Španije, Francije, Nemčije in slovanskih dežel koncertni direktor Primož Zevnik znova pripravil zakrožen izbor glasbe, tokrat ameriških skladateljev, v katerega je vključil tako izkušnje in moč velikega simfoničnega orkestra z dirigentom Nejcem Bečanom na čelu kot mlade dijaške pevske sile, združene v obeh gimnazijskih zborih, mešanem in dekliškem, ki jih vodi Erik Šmid, in pevskih solistih, sedanjih in nekdanjih gimnazijcih. Kot gosta večera sta nastopila še dva nekdanja dijaka Gimnazije Kranj, saksofonist Jan Kus in pevka Ernestina Jošt.

Prvi del koncerta je bil po tradiciji ubran "klasično", slišali smo Bernsteinovo uverturo k opereti Kandid, nekaj skladb Leroya Andersona, združeni zbori pa so na oder stopili v skladbi I'll Be Home for Christmas (Za božič bom doma). Po ponarodeli Bring Me Little Water, Sylvie (Prinesi mi malo vode, Sylvie) v izvirni izvedbi dekliškega pevskega zbora je sledil prvi vrhunec koncerta s tradicionalno skladbo Shenandoah v priredbi Diane Novak. Angelska interpretacija pevke Ernestine Jošt je bila za marsikoga tudi eden od vrhuncev večera. Posebej za koncert je novo delo Hommage ameriški filmski glasbi napisal mladi skladatelj Anže Rozman, v skladbi pa povezal teme iz znanih filmov, kot so Jurski park, Gospodar Prstanov, Gladiator, Odiseja 2001, Harry Potter … Orkester nas je s skladbo Appalachian Spring (Pomlad v Apalačih) Aarona Coplanda popeljal po pokrajinah vzhodnega dela Amerike, in nas na neki način skozi glasbo vedno znova vračal v Evropo, bodisi skozi zvoke fanfar, in od tam s skorajda kantrijaško melodičnimi violinami spet nazaj čez morje v planine Apalačev.

Kot običajno je bil tudi tokrat drugi del koncerta lahkotnejši, napolnjen s skladbami iz "revijskih" časov velikih imen zabavne glasbe, na gimnazijskem koncertu pa z mladimi solisti. Slišali smo glasbo Gershwina, Rodgersa, Berlina – od sanj po boljšem svetu polne Climb Every Mountain (Preplezaj vsako goro) do prepleta treh moških glasov v skladbi Together (Skupaj), za katero so aplavze poželi Žan Govekar, Lovro Krišelj in Matej Logar. V venčku hitov Burta Bacharacha so se znova pridružile pevske kolegice, ob njih pa je patino skladbam dodajal gost večera, odlični saksofonist Jan Kus, ki trenutno deluje v New Yorku. Sledila je še vsem znana What a Wonderful World (Kako lep je ta svet), po skladbi True Love (Resnična ljubezen), pa je vajeti v roke spet prevzel simfonični orkester in redni del koncerta zaključil z Gershwinovo Amerikanec v Parizu. Za pozitivne vibracije na poti v prihodnje leto so gimnazijci poskrbeli z znano pevsko točko Amerika iz muzikala Zgodba z zahodne strani, tradicionalni "avstro-ogrski" Radetzky Marsch pa si bomo požvižgavali do še enega koncerta s tradicijo, Pomladanskega koncerta Gimnazije Kranj. Vsem, ki so tokrat ostali brez vstopnic doma, pa namig na posnetek koncerta, ki bo tudi letos na TV Slovenija, in sicer 24. decembra, v poznih popoldanskih urah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / nedelja, 24. januar 2010 / 07:00

Športniki veterani na Gorenjskem

Na prvih zimskih igrah športnikov veteranov bo skoraj tri tisoč udeležencev iz 42 držav. Slovesnost ob odprtju iger se bo začela v ponedeljek, 25. januarja, ob 19. uri pri Športni dvorani na Bledu.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 15. september 2020 / 23:37

Zazrti v severno obličje Karavank

Psinski vrh/Sinacher Gupf (1577 m n. m.) – Severno od Stola in Vrtače leži lahko dostopen vrh, ki pa se lahko pohvali s precejšnjo strmino. Drugačno videnje severnega obraza Karavank.

Radovljica / torek, 15. september 2020 / 23:19

V spomin Alenki Bole Vrabec

Radovljica se je v petek zvečer poklonila spominu na marca preminulo rojakinjo, dramsko igralko, režiserko in igralko Alenko Bole Vrabec. Spominsko kulturno slovesnost so pripravili na Vurnikovem trgu...

Gospodarstvo / torek, 15. september 2020 / 23:18

Priprto okno v svet

Večkrat slišimo, da je brniško letališče naše okno v svet. Če je prispodoba primerna, sta ga stečaj Adrie Airways in nato kriza ob pandemiji covida-19 precej priprla.

Slovenija / torek, 15. september 2020 / 23:17

Monika Ažman ostaja na čelu Zbornice – Zveze

Ljubljana – Na petkovih volitvah Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza) so odločil...

Kamnik / torek, 15. september 2020 / 23:15

O grajskih vrtnarjih

Kamnik – Medobčinski muzej Kamnik vabi na predavanje z naslovom O grajskih vrtnarjih – iz arhiva družine Rojc s Hudega pri Radomljah, ki bo v sredo, 16. septembra, ob 18. uri v prostorih muzeja na...