Plenjenje

Leta 2013 so država in podjetja v državni lasti prodala domžalski Helios avstrijskemu holdingu Ring za 145 milijonov evrov. Ta teden so ga Avstrijci prodali naprej Japoncem – za 572 milijonov evrov. Razlika, ki je nastala v pičlih treh letih, je torej več kot 400 milijonov evrov.

Bo kdo odgovarjal za teh 400 milijonov evrov izgubljenega denarja? Se kdo čuti krivega? Nasprotno. Zagovorniki privatizacije zdaj ta primer celo uporabljajo kot primer dobre prakse. Kot zgled, kako neučinkovito je državno upravljanja in kako blagodejno je zasebno lastništvo, ki mu je z »očiščenjem parazitov« uspelo v manj kot treh letih za trikrat povečati vrednost podjetja.

To navdušenje je daleč od resnice. Helios ni bil državno podjetje, njegov največji lastnik je bil cerkveni sklad Zvon 1. Po njegovem stečaju so delnice Heliosa prešle v last (državnih) bank in države. Izvirni greh ni bil v državnem, ampak zasebnem lastništvu. Drugo dejstvo, ki ga ne gre spregledati, pa je, da je bil Helios pred prodajo stabilno podjetje z zagotovljeno prihodnostjo. Vsi kazalci so bili dobri: prodaja je rasla, podjetje je poslovalo z dobičkom in vlagalo v lokalno skupnost, med drugim v košarkarski klub Helios Suns, ki je bil lani državni prvak.

Kako je torej avstrijski Ring povečal vrednost? Z rezanjem stroškov. Zaposlenih je danes skoraj 200 manj kot leta 2013. Dobiček je danes resda precej večji, kot je bil, a privatni lastnik je stroške prevalil na državo – 200 ljudi, ki so bili prej zaposleni, je vsaj začasno postalo odvisnih od socialnih pomoči.

Najbolj pa je Ring državo prevaral s preprodajo. Kot razkriva portal siol.net, so državni prodajalci z Ringom sklenili pogodbo, da bi Ring ob preprodaji Heliosa moral prejšnjim lastnikom (državi in državnim bankam) plačati ustrezno razliko v ceni. Rok za to se je pravkar iztekel, in glej ga zlomka, Ring je podjetje nemudoma prodal in 400 milijonov pobasal sam.

Podobno zgodbo lahko pričakujemo še marsikje. Recimo v Novi kreditni banki Maribor (NKBM). V to banko je država po krizi vložila več kot milijardo evrov. Njena knjigovodska vrednost pred prodajo naj bi presegala 600 milijonov evrov. Veste, za koliko so jo prodali špekulativnemu skladu? Za pičlih 250 milijonov evrov!

Na Gorenjskem imamo letališče Brnik. To je imelo pred prodajo zagotovljenih 17 milijonov evrov za gradnjo drugega terminala. Borzni posredniki so v času, ko država ni imela glasovalnih pravic, projekt odpovedali, pri takratni vladi pa zlobirali, da je Aerodrom uvrstila na seznam za hitro privatizacijo. Denar za investicijo so si razdelili, Fraport pa v letališče ni vložil nič. Ni čudno, da promet upada, in ni naključje, da je Ilka Štuhec prejšnji teden namesto v domovini pristala – v Zagrebu.

Podobne načrte ima vlada tudi s Telekomom, ki ga je pred dvema letoma že skoraj prodala špekulativnemu skladu skupaj z Luko Koper, Slovenskimi železnicami in več kot osemdesetimi drugimi podjetji v delni ali večinski državni lasti. Seznam teh podjetij najdete v dokumentu z naslovom »Strategija upravljanja kapitalskih naložb države«.

Privatizacija, ki jo nekateri še kar opevajo kot »iskanje odgovornih lastnikov«, se vse bolj sprevrača v odkrito plenjenje. Rešitve obstajajo: privatizacijo je treba ustaviti, urediti državno upravljanje, razvijati participacijo in nadzor zaposlenih, odgovorne za plenjenje pa postaviti pred sodišča. Problem pa je, da v Državnem zboru trenutno ni več kot šest poslancev, ki bi take rešitve podprli.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Zaposleni v Merkurju presenečeni

Ljubljana, Naklo - Podrobni pregled divizije Merkur v istoimenski trgovski družbi (brez Big Bang in Mersteel) se je že začel, saj želi Mercator postopke zaključiti do konca priho...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Varčevanje ne bo prizadelo zavarovanja

Država bo letos za zavarovanje kmetijske pridelave in ribištva namenila približno enak znesek kot lani.

GG Plus / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Dobra tehnična zaščita odvrača vlomilce

Policija svetuje, da svoje stanovanje pred odhodom na dopust naredite storilcem nedosegljive in da objekt ne daje videz "zapuščenega".

Šport / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Na kaj ne smete pozabiti pred Franjo?

Kolesarski maraton Franja BTC City, Musseuew Classic je vsako leto vrhunec sezone med rekreativnimi kolesarji.

Zanimivosti / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Želijo si dom za starejše

Društvo upokojencev Žirovnica je pred kratkim praznovalo šestdeseto obletnico delovanja.

Zanimivosti / četrtek, 7. junij 2012 / 07:00

Kolo privlačno za upokojence

Šenčur - Letošnje kolesarsko srečanje gorenjskih upokojencev so organizirali v Šenčurju. Tam se je minuli petek zbralo 77 kolesark in kolesarjev iz desetih društev. Dobrodošlico sta j...