Na kaj ne smete pozabiti pred Franjo?
Kolesarski maraton Franja BTC City, Musseuew Classic je vsako leto vrhunec sezone med rekreativnimi kolesarji.
Vsakdo izmed nas ima svoj način priprave za ta velekolesarski dogodek, pa vendar ne smemo pozabiti na Franjinih deset zapovedi.
1. Na prizorišče pridite pravočasno. Vse prijavne formalnosti opravite že prej. Tako se boste laže osredotočili na vožnjo in pripravili pripomočke, ki vam utegnejo biti v pomoč na daljši vožnji. Drugače se vam lahko zgodi, da boste v naglici pozabili veliko pomembnih stvari.
2. Preverite opremo. Predvsem to velja za kolo. Ne pozabite na zračnico in pribor za menjavo.
3. Med vožnjo ne pozabite pravočasno piti! Na vožnjah, ki trajajo več kot eno uro, je priporočljivo piti elektrolitske napitke (izotonike). V toplem vremenu velja pravilo, da je treba vsako uro spiti od petsto do šeststo ml napitkov. Čista voda je za dolgotrajne napore neprimerna, ker nima dovolj elektrolitov (soli), ki jih izgubljamo s potenjem.
4. Hrana! Najboljša izbira so ogljikovi hidrati. Na okrepčevalnih postajah jih boste našli v obliki piškotov in energijskih ploščic. Če boste čakali na lakoto, bo prepozno.
5. Ne hitite mimo okrepčevalnih postaj. Davek, ki ga boste plačali zaradi dehidracije in izpraznjenih energijskih zalog, bo velik.
6. Mislite na sotrpine za vami! Postanke pri postajah je treba kolesarjem za nami vsekakor naznaniti, še posebno če so hitrosti večje in se večina iz skupine ne namerava ustaviti.
7. Spremljajte dogajanje okoli sebe! Za množične prireditve je pomembno predvsem, da imamo ves čas dober pregled nad dogajanjem. To pomeni, da moramo ves čas opazovati, kaj se dogaja nekaj deset pa tudi sto metrov pred nami.
8. Večer pred maratonom ni pravi čas za piknik! Na energijske depoje zadnjih šest ur pred naporom lahko le deloma vplivamo, zato je zelo pomemben obrok večer pred prireditvijo. Nepravilen obrok pred dirko lahko v vročem vremenu naredi veliko slabega.
9. Razporedite moči! Velikokrat se zaradi adrenalinskega navdušenja kolesarji že na začetku maratona precenijo in tako nevede močno načnejo glikogenske rezerve v mišicah. Maraton je dolga preizkušnja, zato je treba tempo prilagoditi svojim sposobnostim in dolžini proge.
10. Skrbite za čisto okolje ter ovitkov od energijskih ploščic, gelov ter praznih bidonov in drugih odpadkov ne mečite na cesto ali v naravo.
In še en pozor! Preden si pripnete startno številko, na hrbti strani izpolnite obrazec s svojimi osebnimi podatki. V kolesarstvu tako kot tudi v drugih športih se žal dogajajo nezgode. Podatki, ki jih boste vpisali na hrbtno stran, bodo v takih primerih zelo pomagali zdravstveni službi na maratonu.