Stečaj oklicali tudi za loški Šešir

Medtem ko na eni strani industrija v Škofji Loki cveti, se na drugi s hudimi težavami spopadajo podjetja z dolgoletno tradicijo. Po LTH se je zdaj v stečajnem postopku znašel še Šešir.

Škofja Loka – Kranjsko okrožno sodišče je v sredo oklicalo začetek stečajnega postopka nad tovarno klobukov Šešir, za stečajnega upravitelja pa postavilo Dušana Taljata, ki je med drugim tudi stečajni upravitelj Loških tovarn hladilnikov LTH. Kot je razvidno iz objave na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve, je uvedbo stečaja zaradi insolventnosti 24. novembra predlagalo vodstvo podjetja, ki se sicer že dolgo spopada s težavami, zaradi njih pa je bilo lani tudi v postopku poenostavljene prisilne poravnave. Miro Pinterič, direktor Šeširja, ki ima skoraj stoletno tradicijo izdelovanja klobukov, v njem pa je imelo zaposlitev še okoli 30 delavcev, se včeraj na naše telefonske klice ni odzval.

V Šeširju so nameravali finančno sanacijo lani izvesti s postopkom poenostavljene prisilne poravnave, ki pa očitno ni prinesel želenih učinkov. Ta je bila potrjena novembra lani, predvidevala pa je, da bi bili navadni upniki, ki so imeli okoli milijon evrov terjatev, do konca leta 2019 poplačani 20-odstotno, Pinterič, ki je bil že tedaj skoraj polovični lastnik Šeširja, pa je svoje zavarovane terjatve v višini 712 tisoč evrov, kolikor je podjetju posodil v obdobju od 2011 do 2014, konvertiral v lastniški delež. A Šešir je imel poleg tega še 3,8 milijona evrov dolga do Gorenjske banke, ki ga je banka zavarovala s hipotekami. Glavnino tega dolga je nameraval Pinterič poravnati s prodajo izpraznjenega objekta na Trati, saj so v Šeširju lani vso proizvodnjo preselili na prvotno lokacijo na Spodnjem trgu. Tržno vrednost objekta na Trati je sicer sodni cenilec ocenil na 3,2 milijona evrov.

V zadnjem pogovoru za Gorenjski glas je Pinterič avgusta lani dejal, da bodo naredili vse, da bo Šešir kot ena redkih tovarn v svetu, ki še izdeluje klobuke od dlake do končnega izdelka, deloval še naprej. »Šešir ni vedel, kaj je dolg, še najmanj pa do države in do delavcev, zato je cilj te dolgove čim prej poplačati,« je tedaj dejal. Napovedal je, da imajo možnost povečati proizvodnjo, in izrazil upanje, da bo zdravo jedro podjetja ostalo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sreda, 3. februar 2010 / 07:00

Kaj vse je kultura?

Pred Prešernovim dnevom - slovenskim kulturnim praznikom se sprašujemo, kaj vse je kultura? So to le različne umetnosti ali še kaj drugega? Lepo vedenje, denimo, pa varovanje naravnega okolja in še ka...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 10. marec 2009 / 07:00

V mednarodni misiji v Libanonu

Poddesetnik Luka Potočnik, na dolžnosti izvidnik - voznik v 18. bataljonu za jedrsko, radiološko, kemično in biološko obrambo v Vojašnici Kranj je bil v mednarodni misiji v Libanonu. Z njim smo se pog...

Kultura / torek, 10. marec 2009 / 07:00

Kakšen koral za dušo

Komorni zbor Gallus je konec minulega leta obeležil častitljivi jubilej 25 let obstoja. Od vsega začetka ga vodi zborovodkinja in organistka Angela Tomanič. "Naša draga Angela, ji pravijo člani zbora...

Zanimivosti / torek, 10. marec 2009 / 07:00

Praznik luči na gregorjevo

V številnih gorenjskih krajih z obrtniško tradicijo bodo daljšanje dne tudi letos pozdravili s spuščanjem "luči" v vodo.

Mularija / torek, 10. marec 2009 / 07:00

Učenci z ministrom o zdravju

Devetošolci OŠ Naklo so pripravili konferenco o zdravju, na kateri je sodeloval tudi okoljski minister Karl Erjavec.

Gospodarstvo / torek, 10. marec 2009 / 07:00

V Merkurju so posegli v plače

Vodenje kadrovske funkcije v podjetjih je v teh časih ena najzahtevnejših nalog. Dr. Bor Rozman iz Merkurja je predlagan za priznanje mladi menedžer leta.