S stališči seznanili ministrico
Na seji predsedstva Skupnosti občin Slovenije je bila med osrednjimi temami nova prostorska in gradbena zakonodaja. Prisotna je bila tudi ministrica za okolje in prostor Irena Majcen.
Bojan Kontič: »Morda celo zgodovinska vrednost današnje seje je odločitev vseh prisotnih, da soglašajo s tem, da poskušamo vsa tri združenja poiskati skupni imenovalec in se združiti v eno močno združenje oziroma ustanoviti novega, ki bi ga sestavljala velika večina izmed 212 občin v Sloveniji.«
Medvode – V sredo je v Medvodah potekala 13. seja predsedstva Skupnosti občin Slovenije (SOS), ki je bila posvečena novi prostorski in gradbeni zakonodaji, obravnavi tematike pametnih skupnosti in stališčem občin do lekarniške dejavnosti.
Obravnava predvsem gradbene in prostorske zakonodaje je zanje še posebno pomembna, saj so bili 22. novembra v vladno proceduro vloženi predlogi zakona o urejanju prostora, gradbenega zakona in zakona o pooblaščenih arhitektih in inženirjih. Kot so poudarili, predlogi zakonov predhodno niso bili usklajeni s stališči občin, čeprav gre za materijo in vsebine, ki se nanašajo na nova področja oziroma postopke, ki bodo ob uveljavitvi predpisov za občine prinesli nove organizacijske in finančne posledice. Poleg županj in županov Predsedstva SOS je bila na seji prisotna tudi ministrica za okolje in prostor Irena Majcen.
Seje se je udeležilo nekaj gorenjskih županov, tudi medvoški Nejc Smole, ki je bil tokrat v vlogi gostitelja: »Glavni del tematike je bil povezan z gradbeno zakonodajo in župani so ministrici zelo jasno posredovali, katere so ključne stvari, na katere ne pristajamo. Za nas je srečanje pomembno, da smo vpleteni v teme, ki se obravnavajo na državni ravni. Z vso to problematiko dnevno delamo. Poleg tega smo navezali še boljši stik z ministrstvom za okolje in prostor, saj vemo, da si zelo prizadevamo zaključiti občinski prostorski načrt.«
Po več kot treh urah razprave je predsednik predsedstva SOS Bojan Kontič strnil glavne ugotovitve: »Ko se dotaknemo področja zakonodaje, ki ureja gradbene aktivnosti in prostorsko urejanje, je vedno tudi razprava o tem, kako občine vidimo, da bi bilo to treba v prihodnje urejati. Zakonodaja, ki je v pripravi, se bo še nekaj časa usklajevala. Do marca vsekakor še sprejemajo pripombe in tudi kar nekaj razgovorov bomo še opravili. Imamo nekaj pripomb, predvsem v zvezi s plačilom komunalnega prispevka. Vlada predlaga, naj se plača po izdaji gradbenega dovoljenja. Glede na finančno disciplino v Sloveniji, ki jo poznamo, pa občine vztrajamo, da se gradbeno dovoljenje izda pod pogojem, da je komunalni prispevek poravnan. Druga zadeva je inšpekcijski nadzor enostavnih objektov, za katere gradbeno dovoljenje ni potrebno. Ocenjujemo, da bomo občine na tem področju imele dodatne stroške in na to opozarjamo in želimo, da je urejeno tako, da ne bomo dodatno obremenjeni. Morda celo zgodovinska vrednost današnje seje pa je odločitev vseh prisotnih, da soglašajo s tem, da poskušamo vsa tri združenja: Združenje mestnih občin Slovenije, Združenje občin Slovenije in Skupnost občin Slovenije poiskati skupni imenovalec in se združiti v eno močno združenje oziroma ustanoviti novega, ki bi ga sestavljala velika večina izmed 212 občin v Sloveniji.«
Pogovori med Skupnostjo slovenskih občin in državo bodo potekali še naprej, kar je potrdila tudi ministrica Irena Majcen: »Pri snovanju te zakonodaje je bilo opravljenega že veliko dela. Največji poudarek so danes prisotni dali na tisti del samega postopka, ki govori o plačilu komunalnega prispevka. Na to temo se bomo prav gotovo še usedli in pogovorili.«