Po razpravi brez sklepa
Po šestnajsturnem interpeliranju vlade Mire Cerarja so se državni poslanci včeraj ponoči razšli brez kakršnegakoli sprejetega sklepa. Bodoči ameriški predsednik Donald Trump poklical naša predsednika.
Maratonska razprava o interpelaciji
Državni zbor je včeraj okoli 1. ure zjutraj končal 16-urno razpravo o interpelaciji zoper delo vlade z zavrnitvijo sklepa, ki ga je predlagal vlagatelj interpelacije SDS, predsednik vlade Miro Cerar pa ga je označil za razočaranje. V največji opozicijski stranki so med drugim v predlagan sklep zapisali, da naj državni zbor vlado pozove tudi k uresničevanju zaveze iz koalicijskega sporazuma, da je glavno poslanstvo vlade povrnitev zaupanja ljudi v državo in njene temeljne stebre državotvornega delovanja. Po koncu maratonske razprave so bili v SDS pričakovano nezadovoljni z odgovori vlade na njihove očitke, premier Miro Cerar pa je prav tako pričakovano ugotovil, da so dokazali neutemeljenost očitkov iz interpelacije. Prvak SDS Janez Janša je sicer v predstavitvi interpelacije povedal, da je vlada po več kot polovici mandata uresničila le deset odstotkov zavez iz koalicijskega sporazuma, z davkoplačevalskim denarjem pa le kupuje dober 'piar' za slabo delo in se kiti z uspehi, ki niso njeni. Izpostavil je, da po resnih javnomnenjskih raziskavah 80 odstotkov volilnega telesa meni, da stvari ne gredo v pravo smer, Slovenija pa je na samem repu na številnih mednarodnih lestvicah. Cerar mu je odgovoril, da sedanji trendi v Sloveniji vlivajo optimizem, k njim pa da je s svojim delom prispevala tudi vlada. Vsi kazalniki kažejo, da so na gospodarskem, finančnem in socialnem področju uspešni in napredujejo, očitki, da ne izpolnjujejo obljub, danih pred volitvami, pa temeljijo na napačnih informacijah ali pa na nepoznavanju dejstev, saj obljube iz koalicijske pogodbe uresničujejo v veliko večji meri, kot je bilo prikazano, je še poudaril.
Halo, Trump na zvezi
Predsednika republike in vlade Borut Pahor in Miro Cerar sta se v sredo po telefonu pogovarjala z novoizvoljenim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in njegovo ženo, bodočo prvo damo Melanio Trump, so sporočili iz njunih uradov. Oba sta Trumpu čestitala za zmago na nedavnih volitvah in ga povabila na obisk v Slovenijo. Pahor je izrazil željo po vzpostavitvi tesnih osebnih vezi in po nadaljevanju dobrih odnosov med državama, s Trumpom pa sta si izmenjala tudi nekaj mnenj o drugih vprašanjih. Na koncu pogovora je novoizvoljeni ameriški predsednik Pahorja še prosil, da prenese njegove najboljše želje slovenskemu narodu, so še zapisali v sporočilu za javnost. Klic iz ZDA je v sredo prejel tudi premier Miro Cerar, ki je med drugim izrazil ponos Slovenije, da bodoča prva dama prihaja iz naše države. Trump mu je zagotovil, da pozna našo državo, in se pozanimal, kako je pri nas. Cerar mu je sporočil, da je Slovenija v vse boljšem stanju in napreduje, bodoči prvi dami pa je zaželel veliko uspeha na novi poti.
Znova veleposlaništvo v Iranu
Slovenija je ta teden znova odprla veleposlaništvo v Iranu, ki ga je – po mnenju številnih nespametno – ukinila pred tremi leti zaradi varčevanja. V Teheranu ga je odprl predsednik republike Borut Pahor, ki je bil v islamski državi na dvodnevnem obisku, na katerem ga je spremljala močna gospodarska delegacija. Kot je poudaril, veleposlaništvo odpirajo »v upanju, da bo omogočalo tesno politično in gospodarsko sodelovanje, da bo zbližalo oba naroda in poglobilo odnose med državama«. Po mnenju zunanjega ministra Karla Erjavca, ki je spremljal predsednika na obisku v Iranu, imata državi sedaj lepe možnosti poglobiti sodelovanje na različnih gospodarskih področjih in povečati blagovno menjavo. Kot je napovedal, se lahko že v kratkem času doseže rezultat izpred petih let, ko je dvostranska menjava dosegla skoraj 100 milijonov evrov. Pahor se je v Teheranu med drugim srečal z vrhovnim voditeljem ajatolo Alijem Hamenejem, kot eden redkih tujih politikov pa je nagovoril tudi iransko nacionalno skupščino.
Skrb za transparentnost
Ob vseh križih in težavah, ki bremenijo naše zdravstvo, so ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, predsednica Transparency International (TI) Slovenia Simona Habič, vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Zoran Stančič in Sebastijan Peterka s TI Slovenia ta teden podpisali pakt integritete, ki predvideva, da bo TI Slovenia z vidika integritete nadzoroval projekt energetske obnove slovenskih bolnišnic. Pomembno je, da sodelujemo in naredimo porabo javnih sredstev v Sloveniji bolj transparentno, je ob tem poudarila Habičeva. Ministrica pa je dejala, da bo energetska prenova bolnišnic projekt, zato je pomembno, da bo denar porabljen transparentno. S podpisom pakta bodo tako zagotovili večje zaupanje v postopke javnih naročil, je prepričana.