Merci, Cherie
Ko pospravljamo »šaro«, vsakokrat odvržemo kakšen spomin, za katerega nam je potem žal. Gramofona že zdavnaj nimamo več. Ko se je pokvaril, smo navdušeno začeli nabirati zgoščenke. Vinilne plošče so pa ostale, če ne drugače, jih kdaj pa kdaj ob kakšni domači 'fešti' uporabim za dekoracijo. Za martinovo mi je prav prišla letnica 316, ko se je pred 1700 leti (nekateri sicer navajajo tudi leto 317) na današnjem Madžarskem rodil sin rimskega oficirja, poznejši sv. Martin Tourski, ki mošt spreminja v vino in dopušča čaščenje pečenih gosk. … Na eni od 'vinilk' je pisalo Eurovison Song Contest 1966. Oho, to je tisto leto, ko je Sepetovo skladbo na besedilo Elze Budau Brez besed pela Berta Ambrož in dosegla sedmo mesto! Prvikrat se je na tem tekmovanju slišala slovenščina. Zmagovalec je bil Avstrijec Udo Jürgens, doma s Koroškega, s pesmico Mercie, Cherie, ki mu je tudi tedanja Jugoslavija podarila najvišje število točk. Med pevci je pozornost zbujala prva temnopolta pevka Milly Scott, ki je pela za Nizozemsko, na odru pa je veliko pozornost zbudil predstavnik Anglije Kenneth McKellar, ki je nastopil v kiltu. Udo Jürgens se je z več ali manj uspeha držal na lestvicah – posebno na nemškem govornem območju – skoraj šest desetletij, mediji pa so nenehno brusili peresa o njegovih mladih ženskah. In dvigal je prah še po smrti 2014 (družinski prepiri, kje naj bo pokopan). Zdaj počiva na glavnem dunajskem pokopališču, v predelu častnih grobov. Spomenik, ki ga je zasnoval njegov brat Manuel, kipar, ima obliko pregrnjenega koncertnega klavirja s pevčevim podpisom in je iz belega marmorja. To ni ravno napotek za kulinariko. Je pa čas kostanja in nežnega brstičnega ohrovta.
Narastek iz krompirja, brstičnega ohrovta in kostanja
Za 4–5 oseb potrebujemo: 1200 g krompirja, 400 ml mleka, 400 ml smetane, sol, muškatni orešek, kajenski poper, 400 g brstičnega ohrovta, 200 g kuhanega kostanja, 200 g naribanega sira gauda.
Brstični ohrovt očistimo, večje rožice prerežemo na polovico. Krompir olupimo in ga zrežemo na rezine ter damo v lonec. Prilijemo mleko in smetano, začinimo po okusu. Zavremo in na srednjem ognju kuhamo pokrito 10 minut. Kdaj pa kdaj previdno premešamo.
V slanem kropu kuhamo brstični ohrovt 5–6 minut in ga odcedimo.
Nepregorno posodo rahlo namastimo, stresemo vanj krompirjevo mešanico, naložimo kostanj in brstični ohrovt in damo pekač v pečico, ogreto na 200 °. Pečemo 10 minut, nato jed enakomerno potresemo s sirom ter pečemo še 10 minut, dokler sirova skorjica ni zlatorumena. Ponudimo s hrustljavo solato.
Brstični ohrovt s kostanjem
Za 4 osebe potrebujemo: 1 kg brstičnega jogurta, 10 dag mesnate slanine, 4 žlice masla, sol, poper, 200 g kuhanega kostanja, lahko iz vrečke.
V malo slanem kropu kuhamo očiščen brstični ohrovt 8–10 minut in ga odcedimo. Slanino zrežemo na drobno in popražimo brez maščobe. V ponvi razpustimo maslo, stresemo vanj ohrovt, popražimo, dodamo kostanj in slanino, po potrebi dosolimo in popramo. Postrežemo lahko s puhastim krompirjevim pirejem.
Pa dober tek!