Zaupanje

Zaupanje je zlata vredno, kar kdaj ugotovimo prepozno. Pridobiti nazaj ga je veliko težje, včasih se zdi, da nemogoče. Zaupanje nas spremlja na vseh področjih življenja; zaupanje, ki se ustvari v odnosu do prijatelja, zaupanje, ki ga starš položi v svojega otroka, zaupanje posameznika v sistem pa zaupanje pacienta v zdravnika ... Prav slednje izstopa v primeru dveletne deklice Neže iz Tenetiš, ki jo zdravijo v intenzivni enoti Kliničnega oddelka za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo Kirurške klinike UKC Ljubljana. V minulih dneh je njeno zgodbo skozi medije spoznala cela Slovenija. Deklica je že dokazala, da je borka, da želi živeti, kljub prvotno drugačnim napovedim zdravnikov in poteku zdravljenja. Izid tega je, da sta dekličina starša v zdravnike, ki odločajo o njenem zdravljenju, izgubila zaupanje in zahtevata drugo mnenje in nadaljevanje zdravljenja v tujini. Zelo verjetno se zdi, da se jima v zanju tudi čustveno zelo zahtevnih okoliščinah zaupanje ne bo povrnilo, kljub siceršnjemu zagotavljanju, da zdravljenje v UKC Ljubljana poteka skladno z medicinsko doktrino in sodobnimi metodami.

Ne vem sploh, zakaj so take omejitve do pridobitve drugega mnenja. Ta pravica, ki je zapisana v zakonu o pacientovih pravicah, se lahko uveljavlja samo v isti ustanovi, v kateri se pacient že zdravi. Šele če izvajalec zdravstvene storitve tega ne more zagotoviti, lahko pacient uveljavlja to pravico drugje, a še vedno v okviru mreže izvajalcev javne zdravstvene službe v naši mali Sloveniji. Si predstavljate, da iščete drugo mnenje v ustanovi, kjer vas že zdravijo in kjer so zdravniki sodelavci, vi pa ste enkrat prav tam že izgubili zaupanje? Želela bi si, da bi pravico do drugega mnenja naredili dostopnejšo. Pa saj ne bodo potem pacienti kar množično zahtevali drugega mnenja in zdravljenja v tujini. Saj uživa velika večina slovenskih zdravnikov veliko zaupanja pacientov. Ampak poznam pa vseeno nekaj primerov, nekaj teh je prišlo v javnost, kakšen tudi ne, ko pa ne razumem, da pacientu niso omogočili napotitve v tujino, seveda s priporočilom zdravstveni zavarovalnici, da to omogoči finančno. Ne nazadnje – mar je Evropska unija za nas tujina, če pa smo poučeni o tem, da meja ni, torej si predstavljam, da tudi v zdravstvu ne. Kako naj si sicer razlagam to eno veliko evropsko družino? Z naivnostjo morda?

Naj denimo stroka še tako vztraja, da je (edina) pristojna za pravilnost odločitev, ne morem mimo kitajskega pregovora, ki pravi: Ko obstaja zaupanje, ne potrebuješ dokazov. Ko zaupanja ni, noben dokaz ne zdrži.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 20. maj 2008 / 07:00

Vlomili v pošto na Visokem

Minulo noč je nekdo skozi okno vlomil v pošto na Visokem v občini Šenčur.

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Pri sladkorni bolezni ubijajo zapleti

Svetovna zdravstvena organizacija sladkorno bolezen opredeljuje kot kompleksno kronično presnovno motnjo, za katero je značilna stalna povišana raven sladkorja (glukoze) v krvi.

Splošno / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Sladkorna bolezen tipa 2 - zboli lahko vsakdo

Dokler smo zdravi in od daleč opazujemo, kako zbolevajo naši znanci in prijatelji, si pogosto rečemo, da se nam "to" ne more zgoditi.

Zanimivosti / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Kranjski rovi praznično odeti

Kranjski cvetličarji in rokodelci so z razstavo kranjske rove spremenili v čarobni svet prazničnih aranžmajev.

Gospodarstvo / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Črn teden na borzi

Minuli teden je bil za imetnike delnic eden najbolj črnih v dosedanji zgodovini Ljubljanske borze.

Žirovnica / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Težav z vodo ne bo več

Nov vodohran nad Smokučem bo izboljšal preskrbo s pitno vodo v občini Žirovnica in odpravil težave s slabim pritiskom vode v višje ležečih predelih.