Rusko zelje

Kislo zelje je eno bolj zdravih živil, ki ga v veliki meri uživamo v jesenskem in zimskem času. Je krtača za črevo in prijatelj imunskega sistema. V preteklosti so ga kisali z namenom konzerviranja, danes pa ga uporabljamo predvsem zaradi njegove značilne arome in okusa ter seveda bogate prehranske vrednosti. Uporabimo ga lahko v raznih solatah, kot samostojno jed, prilogo ... Rusko zelje je neka vrsta musake s kislim zeljem, rižem in mletim mesom.

Za pripravo ruskega zelja potrebujem: 700 g kislega zelja, 0,5 kg mletega mesa, 1 dl riža, 2 čebuli, 2 žlici masti, 1 kislo smetano, 1 žlica olja za pekač, začimbe: 0,5 žličke mlete kumine, 1 lovorjev list, 0,5 žličke soli, 2 ščepca popra, 0,5 žličke mlete paprike.

Kislo zelje speremo pod tekočo vodo in go ožamemo. Čebuli olupimo ter sesekljamo. V ponvi segrejemo eno žlico masti in na njej prepražimo eno nasekljano čebulo. Dodamo ožeto zelje, lovorjev list in potresemo s kumino. Zelje pražimo približno 15 minut oziroma dokler se ne zmehča. Pripravimo si drugo ponev, v kateri prav tako segrejemo žlico masti in prepražimo še drugo čebulo. Dodamo mleto meso, ki ga osolimo, popramo ter potresemo z mleto papriko. Vse skupaj pražimo približno 20 minut. Medtem skuhamo 1 dl riža v 1,5 dl rahlo osoljene vode. Skuhamo ga le do polovice – torej kuhamo polovico toliko časa, kot piše na embalaži.

Pripravimo si pekač, ki ga premažemo z žlico olja. Na dno razporedimo polovico pripravljenega kislega zelja, ki smo mu odstranili lovorjev list. Enakomerno ga prekrijemo z rižem in nato še z mesom.

Pokrijemo z drugo polovico zelja. Nazadnje vse skupaj premažemo s kislo smetano. Pečemo v pečici, ogreti na 180 °C, 30–40 minut. Po potrebi pokrijemo z alufolijo, da se ne zapeče preveč.

Nasvet: Ko je rusko zelje pečeno, je priporočljivo, da ga pustimo stati približno 30 minut, da se nekoliko ohladi. Tako bo postal bolj kompakten in lepše ga bomo lahko narezali.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 18. november 2020 / 09:17

Sezone se veseli, kot bi bila njegova prva

Biatlonec Klemen Bauer je s štiriintridesetimi leti najstarejši član slovenske reprezentance. O njegovem glavnem cilju sezone ni dvoma: svetovno prvenstvo na Pokljuki, dobrega rezultata pa si želi že...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 18. november 2021 / 07:00

Ste se kdaj vprašali, kako bi bilo, če bi imeli lastno podjetje?

»Če bi se po vseh letih moral odločiti za eno samo vrlino, bi izbral sposobnost določanja prioritet. Kot podjetnik si vsak dan in vsako uro zasut z enormno količino informacij, ki te lahko...

Kranjska Gora / četrtek, 18. november 2021 / 23:55

Začeli so asfaltirati cesto

V zgornjem delu ceste v dolino Vrata so sredi prejšnjega tedna že začeli asfaltirati odsek v dolžini okrog tri kilometre.

Kranjska Gora / četrtek, 18. november 2021 / 23:55

Proračun je kar zajeten

Kranjskogorski občinski svetniki so na novembrski seji v prvem branju sprejeli proračun Občine Kranjska Gora za prihodnje leto.

Razvedrilo / četrtek, 18. november 2021 / 23:52

Kulinarični november

Ljubljana je gostila Evropski simpozij hrane, istočasno pa so v okviru festivala November Gourmet Ljubljana v duetih kuhali znani kuharji. Redkim je uspela izvedba načrtovane martinove pojedine.

Gospodarstvo / četrtek, 18. november 2021 / 23:47

Predelujejo mleko z domače in okoliških kmetij

Na kmetiji pr' Kuharju na Olševku, kjer gospodari družina Podjed, se že dvajset let ukvarjajo s predelavo mleka v mlečne izdelke. V petnajst različnih vrst izdelkov predelujejo mleko z domače in okoli...