Telemark klub praznuje
Telemark klub Kranj letos praznuje dvajsetletnico obstoja, zato danes zvečer pripravljajo slovesnost s predstavitvijo članov državne reprezentance za telemark smučanje in nove knjige z naslovom Telemark danes, ki jo je napisal Robert Aleš.
Ob proslavljanju jubileja bo potekala tudi dražba umetniških del, ki so jih slikarji Likovne skupine KD Sava Kranj naslikali na slikarski koloniji Prvinska umetnost. Z zbranim denarjem bodo podprli naše najuspešnejše reprezentante v telemark smučanju.
Kranj – Slovenci, predvsem pa Gorenjci, smo se v zadnjih letih veselili številnih uspehov naših telemark smučarjev. Čeprav so morda sprva nekateri zmajevali z glavo, ko so opazovali posameznike, ki so po smučiščih vozili s prosto peto, je z leti ta način gibanja po snegu postal popularen med številnimi smučarji, ki imajo radi izzive.
Ko so se tako v svetu kot pri nas (to sezono bo tekma svetovnega pokala konec januarja na Krvavcu) začele tekme najvišjega ranga tekmovanj in ko je postala konkurenca vedno močnejša, tudi naši telemark smučarji niso popuščali in pri Telemark klubu Kranj, ki je vzgojil kar nekaj odličnih športnikov, zadovoljni praznujejo jubilej, dvajset let dela. Proslavili ga bodo danes zvečer ob 18.30, ko se bodo v Hotelu Creina v Kranju, pred odhodom na prve letošnje tekme za svetovni pokal, predstavili vsi člani naše državne reprezentance za telemark smučanje. Hkrati bo vodja slovenske demonstratorske vrste za telemark smučanje, Robert Aleš, predstavil svojo novo knjigo Telemark danes.
»Avtor knjige Robert Aleš zagotovo sodi med najboljše poznavalce telemark smučanja pri nas. Kot dolgoletni učitelj smučanja in član slovenske demonstratorske vrste z mnogimi mednarodnimi referencami je svoje znanje usmerjal v delo z različnimi kategorijami telemark smučarjev. Med njimi moram omeniti zlasti bodoče strokovne smučarske kadre – učitelje in trenerje telemark smučanja. Prav njim je ta knjiga v največji meri tudi namenjena, saj bodo prav oni nosilci nadaljnjega razvoja in promocije tega športa,« pravi izr. prof. dr. Blaž Lešnik in dodaja, da je knjiga sicer napisana kot učbenik in učni načrt usposabljanja strokovnih smučarskih kadrov, vendar je prepričan, da bodo po njej posegali tudi mnogi drugi, ki so tako ali drugače povezani s smučarskim športom.
V knjigi je namreč predstavljeno tako starodobno smučanje s prosto peto kot novodobno telemark smučanje, pa tudi razvoj opreme. Marsikaj je moč izvedeti o aktualnih tekmovalnih disciplinah in tudi pravilih sojenja na tekmovanjih.
»Popoln strokovni priročnik zajema vse, kar tvori telemark smučanje, vključno z zgodovino. Podrobno predstavlja opremo in metodiko učenja – od osnovne oblike drsenja, začetne in nadaljevalne oblike telemark smučanja do vrhunske in tekmovalne oblike,« pravi avtor Robert Aleš in dodaja, da knjigo posveča sinovoma Sašu in Juretu, ki sta z vrhunskimi rezultati v svetovnem pokalu telemark smučanja dokazala, da smo Slovenci tudi v tej zvrsti smučanja vredni spoštovanja.