Tuko nej bi se zgodil, al pa tut ne ... / Foto: Primož Pičulin

Vodi jih ritem srca

Kulturno-umetniško društvo (KUD) Bled je letošnji oktober ponovno popestrilo s plesom in petjem in konec minulega tedna pripravilo že četrti Oktober je fest' na Bled. Letošnje leto pa je za KUD Bled sploh slavnostno, saj praznuje sedemdeseti rojstni dan.

Oktober je fest' na Bled se vsako leto odvija v Festivalni dvorani na Bledu in ljudje prireditev že dobro poznajo. Letošnjo je ravno tako sestavljal preplet pesmi, plesa in igre, kjer sta tokrat izstopala lika Josipine in Martina Hočevarja, resničnih dobrotnikov v namišljeni prigodi 'Tuko nej bi se zgodil, al pa tut ne'. Scenarij zanjo je pripravila članica društva Gaja Potočnik.

V hudomušni igri, postavljeni v 19. stoletje, pa je društvo – kot smo že omenili – osrednjo pozornost namenilo Josipini Hočevar, o kateri se je glas zaradi njene izjemnosti razširil izven meja Slovenije. V čast in zahvalo dobrotnici in gospodarstvenici za financiranje vodovoda v Radovljici Linhartov trg vse od leta 1908 krasi čudovit vodnjak, ki z upodobitvijo šolarčka s knjigo v rokah spominja na znaten prispevek k napredku šolstva in na dobroto, ki sta jo s soprogom Martinom namenila sirotam, šolski mladini, vdovam, ubogim ter drugim pomoči potrebnim.

Ogledali smo si tudi predstavitveni filmček o društvu, za kar je poskrbel Mirko Potočnik, saj letos društvo praznuje častitljivih sedemdeset let delovanja. Sledilo je nadaljevanje programa, v katerem so sodelovale vse tri sekcije KUD-a Bled: Folklorna skupina Bled, katere umetniška vodja je Matejka Nabernik ter pevci ljudskih pesmi Pevci spod Osojnice in godci ljudskih viž Šmentana muha, ki jih vodi Urška Praprotnik Zupan. Nastopili so še večkrat nagrajena narodno-zabavna skupina Sekstakord, ansambel Lojzeta Ogorevca, gorjanska godba in drugi.

Seveda je beseda nanesla na častna člana društva: Francija Černeta, ki so mu ponovno zaupali vlogo povezovalca prireditve in je eden njenih glavnih soavtorjev, ter Albina Valanta, po domače Markotovega Albina, ljudskega godca, ki je več kot trideset let igral harmoniko v društvu in člane KUD-a Bled še vedno nauči kakšno vižo. Letos je Albin prejel častno Maroltovo značko, žal pa se zaradi zdravstvenih razlogov prireditve ni mogel udeležiti.

Člani društva so zelo ponosni, da imajo v svoji zbirki gorenjsko in prekmursko nošo, tokrat pa so se na odru predstavili v unikatnih ljudskih oblačilih iz obdobja druge polovice 19. stoletja z Bleda in okolice. Prvič pa smo videli novi oblačili: obleki Josipine in Martina Hočevarja, nastalih po fotografskem gradivu.

»Društvo je v vseh teh letih preživljalo vzpone in padce, a gorenjska vztrajnost in potrpežljivost po ohranjanju kulturnega izročila nista pojenjali,« pravijo člani društva, katerega prvi večji nastop sega v leto 1945, v čas prve obletnice osvoboditve Beograda, kjer so zaplesali isti člani, ki so kasneje na Bledu ustanovili prvo folklorno skupino.

Že šesto leto zapored pa je predsednik društva Andrej Begovič, ki je vesel, da vodi kulturno-umetniško društvo s folklorno skupino, ki sodi med starejše na Slovenskem. Slogan društva je 'Vodi nas ritem srca'.

»Odkar sem na tem mestu, skušamo graditi na kakovosti društva, tako da se člani udeležujejo tudi različnih seminarjev in izobraževanj; pa tudi v goste povabimo različne strokovnjake. Spremenili smo celotno grafično podobo društva in kulturno dediščino skušamo prikazati na tradicionalen in moderen način. Tudi v prihodnje bomo svoje znanje nadgrajevali in na čim bolj pristen način predstavljali kulturno izročilo svojih prednikov. S pomočjo raziskovanj bomo skušali odkriti še kakšne posebnosti domačega okolja, smo pa vedno veseli novih moči – plesalcev, pevcev in tudi tistih, ki igrajo kakšen inštrument.«

Letošnji Oktober je fest' na Bled je imel ravno tako kot v preteklosti dobrodelno noto. Po en evro od vsake prodane vstopnice so organizatorji prireditve namenili Luki Poru iz Gorij, radovednemu in bistremu fantku, ki se sooča z boleznijo, imenovano spinalna mišična atrofija. Zbrali so 512 evrov. Prav tako pa so za ogled prireditve nekaj vstopnic podarili še varovancem Doma Matevža Langusa iz Radovljice ter varovancem doma starostnikov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / petek, 17. maj 2024 / 15:37

Prevčeva poroka

Namigovanja o poroki so se izkazala za resnična: Cene in Julija sta si obljubila večno zvestobo.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 16. november 2021 / 00:01

Podjetja, ki hitro rastejo

Po zadnjih podatkih Ajpesa se delež hitro rastočih podjetij na Gorenjskem povečuje, a znaša nekoliko manj od slovenskega povprečja.

Zanimivosti / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:59

Pripovedovalec zgodb in življenja

Matevž Košir je letos praznoval devetdeset let. Spomin mu še zelo dobro služi in je prava zakladnica informacij iz življenja v preteklosti. Z devetimi leti je odšel z doma na Dolgih Njivah za pastirja...

GG Plus / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:56

Včasih se prebudi Gorenjec v njem

Uroš Smolej je bil gost pogovornega srečanja na Jesenicah. Dolgoletni igralec MGL je po rodu Jeseničan, kjer je tudi prvič stopil na oder.

Avtomobilizem / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:52

Sistem cestninjenja doživlja spremembo

S prvim decembrom prihajajo elektronske vinjete, ki bodo vezane na registrsko oznako vozila. Cene vinjet ostajajo enake, prav tako predpisane globe – 300 evrov, če vas zalotijo brez nje.

Jesenice / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:50

Ne v sežig, kar na deponijo

Na Jesenicah je ogorčenje povzročila informacija, da nakopičena lahka frakcija na Mali Mežakli ni več primerna za sežig, zato jo je Ekogor začel mleti in odlagati na odlagališče.