
Kmetijski center Lah v novih prostorih na novi lokaciji
V soboto so na Potoku pri Komendi tudi uradno odprli novi Kmetijski center Lah, kamor je družina Lah z bližnjega Klanca preselila prodajo kmetijskih strojev in rezervnih delov ter servisiranje strojev.
Potok pri Komendi – »To je moj življenjski praznik,« je na slovesnosti ob odprtju centra dejal Lojze Lah, ki je pot do cilja označil kot odkrivanje priložnosti in uresničevanje idej, za kar pa je potrebna tudi podpora družine, sodelovanje s krajem, prilagajanje času, razmeram ... Lojze je kot eden od šestih otrok odraščal na srednje veliki kmetij Pr' Lenarč na Klancu, kjer je spoznaval kmečko življenje in delo in se še posebej navduševal nad konji. Ko je kasneje, po smrti staršev, prevzel kmetijo, je kmalu spoznal, da kmetija ne zagotavlja dovolj dohodka, zato je kmetijska zemljišča oddal v najem in se odločil za obrt, za delo v kovaško-obrtni delavnici, kjer se je lotil izdelovanja vozov in prikolic. Vsak teden sta z enim od kovačev izdelala voz in ga v nedeljo odpeljala v Prekmurje, kjer sta pri eni od cerkva počakala na konec nedeljske maše. Ko so ljudje odhajali od maše, se je vedno našel kdo, ki je voz kupil, hkrati pa sta sprejemala naročila za nove vozove. Potlej se je Lojze lotil še izdelovanja plugov, njihovo prodajo je oteževalo nezaupanje, da bodo kmetje pluge priključevali za traktorje, za katere je v tistih časih veljalo, da preveč poteptajo zemlje in je zato pridelek manjši. Ko so se traktorji dokončno uveljavili, je ponudbo dopolnjeval z različnimi traktorskimi priključki, med drugim je izdeloval »kiper« prikolice. Najstarejše med njimi so stare skoraj petdeset let in nekatere med njimi so še vedno uporabne. Ker je kovaška obrt postala vse manj donosna, se je odločil za sodelovanje s podjetji nekdanje Jugoslavije. Ko se je ob osamosvojitvi jugoslovanski trg zrušil, so bili številni podjetniki oškodovani, Lojze je takrat izgubil za okoli osemdeset tisoč nemških mark plačil. Ob sproščanju podjetništva se je lotil novih izzivov, to je prodaje kmetijske mehanizacije. To dejavnost je dolgo razvijal na Klancu, od koder jo je letos preselil v novi center na Potoku. Junija letos je s. p. preoblikoval v podjetje in vodenje podjetja prepustil mlajšim – sin Tomaž je direktor in njegova partnerka Tjaša Razboršek prokuristka, v tej vlogi je odslej tudi Lojze, ki ima kljub upokojitvi veliko obveznosti. Še vedno je tudi predsednik Konjeniškega kluba Komenda, kluba, ki vsako leto pripravi v Komendi dva sejma – spomladanskega in jesenskega.
»Komendčani vemo: kar si Lojze zamisli, tudi uresniči ne glede na to, koliko časa in truda porabi za to,« je na slovesnosti ob odprtju novega objekta ugotavljal komendski župan Stanislav Poglajen, njegov predhodnik, dolgoletni župan Tomaž Drolec pa se je spomnil, da je z načrti za novi objekt na sedanji lokaciji seznanjen že več kot osemnajst let, ob tem pa je ošvrknil državno administracijo, ki pri oviranju podjetniških načrtov ne pozna meja. Franc Čebulj, župan sosednje občine Cerklje in podpredsednik Konjeniškega kluba Komenda, je ugotavljal, da je Lah poslovni model iz podjetništva prenesel tudi v klub, kar dokazujejo tudi dobro obiskani kmetijsko-obrtni sejmi. Besedo so dobili tudi Lahovi poslovni partnerji, še posebej zanimiva je bila izjava enega od njih, da danes tudi marsikatera napisana pogodba ne velja toliko, kot Lojzetova beseda, kot Lojzetov stisk roke ... Novi objekt je blagoslovil komendski župnik Zdravko Žagar.