Namočeno zlato
Vsako jesen si zaželim pogleda na zlate macesne in limbe v Defferegnu. Dobro premišljen obred za lepo vreme. A letos naju je vreme izdalo. Že v Dravski dolini so se brisalci trudili za lepši pogled, saj so se kaplje dobesedno sprijemale. Namesto sijajnih ostrih Dolomitov pred Lienzem ogromen kosem težke umazane, ob robovih scefrane vate … Radio skesano priznava dopoldne dež, a popoldne obljublja jasno nebo. Zavijeva v mesto. V šotorčku pred kavarno ne razumem jezika pri sosednji mizi – mora biti eden od baltiških – in razberem, da mora biti nabit s kletvicami od srca … V bližnji knjigarni je vsaj svetlo in zagotovo ne kaplja za vrat … Pregledam precej kuharic, moja torba je za tri knjige težja, peljeva se naprej, v St. Jakob ... Sonce je še vedno na begu. Vabi pa majhna, a zelo dobro postavljena razstava o limbi, cimprinu, iglavcu, ki počasi raste in doseže tudi tisoč let, zraste do 20 m visoko, njegov premer je meter do dva. Les močno in prijetno diši, je voljan in dobiva vse mogoče oblike pod spretnimi prsti rezbarjev … Naslednje jutro se kot sijajen rezbar izkaže sonce. Videti je vsako kapljo rose, pobočja so tako blizu in zlato mecesnov je 24-karatno … V izplenu knjig pa recepti italijanskih pokrajin …
Jesenski rezanci (Prizzoccheri autonnali)
Za 4 osebe potrebujemo: 320 g ajdovih rezancev, 2 korenčka, 2 cukina, 1 mlad por, 2 vejici timijana, 2 vejici peteršilja, 1 strok česna, 200 g sira cresenze, približek je mehak beli sir, 50 g sira grana padano, deviško oljčno olje, sol, poper.
Očistimo zelenjavo. Korenček in bučke zrežemo na tenke ploščke, na tenke trakce beli in zeleni del pora. Česen stremo. V široko posodo damo 1 žlico olja, česen, da zadiši, in pridamo bučke. Na srednjem ognju pražimo 3 minute. Bučke poberemo iz ponve in jih prihranimo. V ponev damo še 1–2 žlici olja in 5 minut pražimo korenček. Nato dodamo beli del pora in pražimo še 4 minute. Zelenjavo zmešano v eni ponvi, dodamo sesekljan timijan in peteršilj. Beli sir zrežemo na kocke. Začinimo.
Ajdove rezance skuhamo in odcedimo skupaj s porom ter jih stresemo v zelenjavo. Nekaj trenutkov mešamo, dodamo kocke sira in potresemo s tenko nalomljenim grana padanom. Po potrebi dodatno začinimo. Ponudimo s hrustljavo ledenko.
Torta iz sladkega krompirja (Torta de patate dolci)
1 kg sladkega krompirja, 300 g muškatne buče, 2 dl mleka, 100 g rozin, 50 g pinjol, 70 g sladkorja, 50 g citronata, 2 jajci, 2 žlici moke, 2 žlici fine koruzne moke, maslo, sol
Rozine namočimo v rum ali pomarančni sok. Olupimo krompir in bučo, ju zrežemo na kocke in kuhamo v pokriti posodi 20–25 minut. Precedimo in pretlačimo v pire. Dodamo v rum ali pomarančni sok namočene rozine, sesekljane pinjole, citronat, moko, 1 žlico sladkorja in belo moko ter jajci. Namaščen tortni model s premerom 28 cm posujemo z mešanico preostalega sladkorja in koruzne moke. Pečemo v pečici, ogreti na 180°, približno 1 uro.
Če želimo bolj sladko torto, jo 10 minut, preden je pečena, prelijemo z mešanico stepenega rumenjaka, žlice sladkorja in malo mleka. Ponudimo lahko z dobrim kompotom.
Pa dober tek!