Javni interes in zasebna lastnina
Občina Kamnik se je v konec lanskega leta sprejetem občinskem prostorskem načrtu zavezala, da bo posebno pozornost v prihodnjih letih namenila razvoju kar dvainsedemdeset hektarov velikega območja nekdanje smodnišnice na severnem delu mesta, ki je po razpadu podjetja KIK in dolgih letih ograjenosti in strogega varovanja na široko odprla svoja vrata.
Občinska politika se je takrat strinjala, da območje predstavlja največji potencial za strateško širitev mesta in da bi ga bilo dolgoročno smiselno nameniti turistično-rekreativnim dejavnostim, saj občina že vrsto let in vedno bolj stavi na turizem, prav tako prometna ureditev na tem delu mesta večje obremenitve ne prenese. Na različnih razpravah in delavnicah je bila predstavljena vrsta predlogov in idej, kaj bi se na tem območju dalo urediti, in priložnosti ter želja občanov se zdi zares veliko.
A težava za lokalno skupnost je v tem, da so zemljišča v zasebni lastnini in da se območje v zadnjih mesecih ne spreminja tako, kot si je večina občanov želela. Zemljišča so na prostem trgu v zadnjem letu dobila več deset novih lastnikov, ki iščejo svoje poslovne priložnosti. Povsem brez nadzora (to potrjujejo na Zavodu za gozdove) je bilo posekanih več hektarov starih dreves, ki žal niso bila zaščitena in žal nimajo statusa gozda, zato lastniki z njimi počnejo, kar se jim zazdi. Uničene je bilo tudi veliko kulturne dediščine, in čeprav je za vse posege treba zaprositi za kulturno-varstveno soglasje, za tega (kot potrjujejo na kranjskem zavodu za varstvo kulturne dediščine) v zadnjem letu in pol ni zaprosil še nihče.
Zasebna lastnina je za občino skorajda nedotakljiva, njeno namembnost lahko določa le z občinskim prostorskim načrtom, tam pa je jasno zapisano, da na tem območju, kjer delujeta dve večji podjetji, industrija lahko ostane le v obstoječem obsegu in le za obdobje desetih let – torej omejeno in začasno. A sprehod po nekdanji smodnišnici danes kaže na to, kot da Kamnik dobiva novo industrijsko cono. Kamionov in gradbenih strojev je več kot kadarkoli prej. S kakšnim mehanizmom bo občina zdaj uveljavila tisto, kar je zapisala v občinskem prostorskem načrtu?
Na občini pojasnjujejo, da so strokovne podlage in občinski podrobni prostorski načrt v pripravi, občani pa si želijo le, da ne bi prevladovala moč industrijskih lobijev in bi dobili urejene površine, kakršne si želijo.