Kranjčanoma zlata medalja za inovacijo
Peter in Tina Kokalj, znanstvenika iz Kranja in ustanovitelja podjetja AHA Hyperbarics, sta prejela zlato medaljo za najboljši medicinski izdelek na sejmu Rehabilitacija v Lodžu na Poljskem. Strokovno komisijo sta prepričala z izdelkom AHA Flex, najmočnejšo prenosno hiperbarično komoro na svetu.
Kranj – Razstavljavcev na 24. mednarodnem sejmu Rehabilitacija je bilo 218, vsak se je v tekmovalnem delu lahko predstavil z enim izdelkom, najvišje priznanje pa je strokovna komisija podelila zakoncema Kokalj. »Zelo sva vesela, da je naš proizvod z zlatim priznanjem prestal svojo premierno predstavitev. Delali bomo na tem, da hiperbarični sistem AHA Flex postane prepoznan v svetu,« je povedala Tina Kokalj in dodala, da nad priznanjem nista toliko presenečena, ker sta verjela v to, kar delata in v kar sta vložila veliko znanja, dela in truda. »Ponosna sva, da je naša glavna ciljna skupina, zdravniki, priznala prednosti, ki jih naš hiperbarični sistem prinaša zdravstvenemu sektorju,« pa je dejal Peter Kokalj ob prejemu nagrade.
Uporabna preventivno in za zdravljenje
Proizvodne prostore ima podjetje tudi v poslovni coni v Šenčurju. Kokaljeva sta pokazala, kako je videti nagrajena najmočnejša prenosna hiperbarična (kisikova) komora na svetu, ki dosega tlak do 200 kPa (2,0 bara), kar je enako, kot če bi se potopili na deset metrov. Povedala sta, da se ta komora lahko uporablja v preventivne namene, tudi lepotne, pomemben del pa je zdravljenje poškodb po raznih nesrečah, blagih travmatskih poškodb možganov, akutne travmatske ishemije, postkomocijskega sindroma, v primeru avtizma, diabetičnega stopala, bolečega mehurja ... »Seznam indikacij se povečuje po vsaki dokončani in certificirani raziskavi,« sta pojasnila. Spomnili se boste verjetno, da so bile prve komore, ki so jih naredili v svetu, namenjene zdravljenju dekompresijske bolezni potapljačev, kasneje so začeli zdraviti zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Kokaljeva sta tudi že sodelovala s slovenskimi športniki, da so hitreje okrevali po poškodbah. Več ciljev sta imela znanstvenika pred seboj še v fazi razvoja: da je komora varna, enostavna za vzdrževanje, da je prenosljiva, cenejša od stacionarnih in s tem primerna za širšo uporabo ter pravilno medicinsko certificirana. Pomemben je tudi videz, saj se za nakup odločajo tako klinike kot tudi wellnessi, prav tako ne deluje klavstrofobično. Vendar pa se s prodajo komor zadeva še ne zaključi, sta opozorila Kokaljeva, kajti enako pomembno iz vidika varne uporabe je izobraževanje novih lastnikov in podpora pri uporabi.
Narejeno v Avstriji
Na mesec v Šenčurju osem zaposlenih in pogodbeni izvajalci izdelajo približno osem hiperbaričnih komor, potem jih pošljejo v končno kontrolo na Dunaj, kjer ima podjetje sedež. Žal, kot povesta, sta imela v preteklosti toliko težav in ovir pod bremeni različnih interpretacij, kaj je v Sloveniji dovoljeno in kaj ne, ko sta še prodajala podobne hiperbarične komore tujega proizvajalca, da sta se, ko sta se odločila za lasten razvoj, podjetje raje preselila v sosednjo Avstrijo, Slovenijo pa postavila kot največjega podizvajalca. »V treh letih sva v Avstriji uredila vse. Pridobila sva obrtno dovoljenje na Petrovo ime, kar je zahteven postopek, ampak so pravila povsem jasno postavljena. Vse potrebne certifikate in obrtno dovoljenje sva dobila lani decembra, prvi proizvod lastnega znanja smo na trg poslali letos februarja. Smo pa edino podjetje v Avstriji, ki proizvaja hiperbarične in kisikove sisteme,« je pojasnila Tina. Zato ima njihov proizvod nalepko Narejeno v Avstriji namesto Narejeno v Sloveniji.
Kdo sta Kokaljeva
Zakonca Peter in Tina Kokalj, lastnika in direktorja AHA Hyperbarics GmbH, sta inštruktorja hiperbarične medicine in svoje znanje črpata iz dolgoletnih izkušenj poučevanja potapljačev in medicinskih raziskav. Peter je namreč trener potapljaških inštruktorjev in tudi Tino je navdušil za potapljanje, kar dolgo sta imela potapljaški center v Ljubljani. Kot pravita, se jima je kot »žarnica posvetilo«, da bi učinke potapljanja, ki ugodno delujejo na zdravje in boljše počutje, prenesla kot »potapljanje na suhem« v hiperbarični komori. Peter je svoje znanje o potapljanju nadgrajeval v Ameriki, kjer pa je začel spoznavati podvodno medicino in pridobil tudi naziv inštruktorja za hiperbarične komore in inštruktorja podvodne medicine. Pri razvoju sta ob sebi zbrala strokovnjake različnih področij: medicine, fizike, strojništva, elektronike in drugih tehnologij.
Kokaljeva še povesta, da sta perfekcionista v vsem, česar se lotita, in da se ne bosta ustavila na lovorikah zlatega priznanja, ampak že razvijata naprej in širita svoje znanje po celem svetu, načrtujeta širitev proizvodnje, njune komore pa so že na Danskem, Poljskem, v Avstriji in Sloveniji.