Leta 1903 zgrajena in v bojih za Koroško leta 1919 poškodovana, sedaj pa obnovljena Janežičeva kapela v Rutah nad Podrožco je simbol miru in protesta zoper vojno, obenem pa spomin na gradnjo železniškega predora med Koroško in Slovenijo.

Kapelica, spomin na graditev predora

Te dni mineva 110 let, kar je skozi karavanški predor med Podrožco in Hrušico zapeljal prvi vlak. Na njegovo gradnjo spominja kapelica v Janežičevem rutu v Podrožci nad Šentjakobom na Koroškem.

Ker so bile Karavanke največja ovira za neposredno železniško povezavo Koroške z novo bohinjsko železnico (odprli so jo julija leta 1906), so leta 1900 začeli vrtati še 7976 metrov dolg predor pod sedlom Rožca med Podrožco na Koroškem in Hrušico na naši strani. Predor je bil prebit sredi leta 1905, dela pa so bila po 47 mesecih uradno končana na današnji dan pred 110 leti. Dan kasneje je skozi predor zapeljal prvi vlak. Predor je z obeh strani gradilo nad 3000 delavcev različnih narodnosti. Zaradi težkih delovnih pogojev in nesreč, skupaj jih je bilo 52, jih je veliko umrlo. Največ leta 1904, ko je zaradi eksplozije metana naenkrat umrlo 15 delavcev. Pokojnike so pokopali v Podrožci in na slovenski strani.

Prejšnjo nedeljo so v Janežičevem rutu v Podrožci/Rosenbach nad Šentjakobom v Rožu blagoslovili in odprli za javnost »Janežičevo kapelo v ruševinah«. Svečanost, ki so se je udeležili številni občani občine Šentjakob, je bilo krajevno praznovanje, poleg tega pa eno od 16 prizorišč letošnjega Dneva spomenika, na katerem je umetnostni zgodovinar in vodja koroške spomeniško varstvene službe Gorazd Živkovič predstavi javnosti bolj in manj znane spomenike iz preteklosti obeh na Koroškem živečih narodov. Zato je bil tudi moto letošnjega Dneva spomenika »Skupno na poti«. Letos je bila v projekt vključena obnovljena kapela družine Janežič iz Leš/Lessach. Čas odprtja je bil posrečeno izbran. Konec septembra leta 1906, torej pred natanko 110 leti, je bil zgrajen karavanški železniški predor med Podrožco na koroški strani in Hrušico na slovenski strani. Kapelica z mrtvašnico in bližnje pokopališče sta bila leta 1903, torej tri leta po začetku gradnje predora, urejena prav za potrebe graditeljev predora na koroški strani. Skupaj jih je bilo nad 2000. Zanje je bilo zgrajeno posebno naselje. Raziskovalci zgodovine gradnje predora in kapelice so ugotovili, da so graditelji predora zaradi težkih delovnih in življenjskih razmer ter bolezni pogosto iskali uteho tudi v kapeli, 22 pa se jih je v njej tudi poslovilo od tega sveta. Med njimi so bili štirje mrtvorojeni otroci in tri žrtve nasilja, ki je bilo zaradi pisane narodnostne sestave kopačev in njihovih različnih značajev, navad in potreb nekaj običajnega. Kapeli je bilo usojeno le 13 let miru. Leta 1919, ko se je za mejo med Avstrijo in tedanjo Kraljevino SHS vnel boj za Koroško, je bila zaradi topovskih granat težko poškodovana. Čeprav je bila vsa ta leta v ruševinah, so negovali domačini do nje spoštljiv odnos.

Sedaj je rešena propada. Za to so zaslužni avstrijski in koroški zavod za spomeniško varstvo in njegov predstojnik Gorazd Živkovič, Občina Šentjakob in družina Janežič iz Leš. Zanjo je ta kraj še posebej svet. V bližini kapele je križ, na katerem piše, da se je 19. maja leta 2014 pri delu v gozdu smrtno ponesrečil gospodar Franci Janežič. Njegovo vlogo je prevzel sin Peter.

Govorci na slovesnosti, deželni varuh kulturne dediščine Gorazd Živkovič, gospodar Peter Janežič, župan občine Šentjakob Heinrich Kattnig in šentjakobski župnik in dekan Jurij Buch, ki je kapelo in pokopališče po 113 letih znova blagoslovil, so bili enotni v želji, naj bo kapela simbol miru in protest zoper nasilje in vojno. Tudi v različnosti je možnost, da lahko slehernik zaživi življenje, ki ga čuti v srcu. Za sklep svečanosti je zadonela Lipa, ki jo je zapel šentjakobski pevski zbor pod vodstvom Primoža Kerštanja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 4. oktober 2022 / 19:09

Zborovski Nekaj je v zraku

Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj bo dvajsetletnico delovanja praznoval s slavnostnim koncertom v Slovenski filharmoniji.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:40

Veliko zanimanja za arhitekturne nasvete

Kranj – Mladi arhitekti in krajinski arhitekti iz ekipe Arhitekturni nasvet bodo ta teden znova pripravili Teden brezplačnih svetovanj. Nasvete o gradnji, obnovi prostorov in urejanju okolice bo mo...

Kranjska Gora / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:39

Zelena luč za parkirišče in hotele

Kranjskogorski občinski svet je s potrditvijo podrobnega prostorskega načrta za območje pod Vitrancem omogočil gradnjo treh novih hotelov ter ureditev parkirišč in parkirne hiše. V načrte je umeščena...

Kranj / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:35

Imeli bodo nov statut

Na sredini seji kranjskega mestnega sveta so svetniki v prvi obravnavi sprejeli nov statut, največ vprašanj pa je bilo treba razrešiti glede vloge krajevnih skupnosti ter združevanja različnih komisij...

Kranjska Gora / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:34

Država na občino prenesla zemljišče v Tamarju

Rateče – Po nedavni odločitvi vlade bosta zemljišče in stavba nekdanje stražnice v Tamarju, ki sta trenutno v lasti države in s katerima upravlja ministrstvo za obrambo, prenesena na Občino Kranjsk...

Tržič / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:34

Naprodaj tržiški PGP Inde

Stečajna upraviteljica Peka Tadeja Tamše je objavila vabilo k zavezujočemu zbiranju ponudb za prodajo stoodstotnega deleža tržiške Pekove hčerinske družbe PGP Inde.