
Zanimanje večje od ponudbe
Na Gorenjskem je tako pri stanovanjih kot tudi hišah največ povpraševanja po boljših, kvalitetnejših nepremičninah, predvsem novejših zgradbah.
Kranj – Cene stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji so se v drugem četrtletju 2016 glede na prvo četrtletje zvišale povprečno za 1,9 odstotka, kažejo podatki državnega statističnega urada. Cene novih nepremičnin so skoraj nespremenjene, zvišale so se le za 0,1 odstotka, pri čemer so se hiše podražile za 2,1 odstotka, cene stanovanj pa so se znižale za 0,3 odstotka. Prodanih je bilo 246 novih stanovanj, kar je več od povprečnega četrtletnega števila prodaj v obdobju 2013–2015 (180), a še vedno krepko manj od prodaj novogradenj v predkriznem obdobju (364). Število prodanih novih hiš je bilo tudi v drugem četrtletju zelo nizko – 29. Cene rabljenih nepremičnin so se v povprečju zvišale za 2,2 odstotka: zvišale so se tako cene rabljenih stanovanj kot cene rabljenih družinskih hiš, okrepilo se je tudi število prodaj obojih, ki je bilo rekordno visoko.
In kako živahno je na gorenjskem nepremičninskem trgu? »Prodaja se je povečala, tudi povpraševanje je vse večje. Cene so nekoliko narasle, predvsem za stanovanja. Tako pri stanovanjih kot tudi hišah je največ povpraševanja po boljših, kvalitetnejših nepremičninah, predvsem novejših zgradbah. Te ponudbe pa ni prav veliko, zato tudi cene za rabljena, a dobra stanovanja v zadnjem času malo naraščajo,« odgovarja Damjan Podjed, direktor podjetja Nepremičnina. Kot pravi, bo v Kranju tudi v prihodnje povpraševanje večje od ponudbe. Novih stanovanj skorajda ni, razen v dvorcu Jelen, večjih projektov novogradenj pa ni načrtovanih. Poleg tega stanovanja v starejših objektih na dobrih lokacijah, kot sta Šorlijevo naselje in Vodovodni stolp, zelo hitro prodajo, kar še dodatno osiromaši ponudbo prostih stanovanj, je pristavila Andreja K. Egart, direktorica za prodajo nepremičnin v podjetju K3 Kern, in dodala, da so se cene stanovanj, predvsem manjših, dvignile za kakšen odstotek.
Zanimanje za hiše in njihove cene so po besedah Podjeda ostale približno enake kot lani. Predvsem hiše starejšega letnika, okoli 1960–1980, so v zadnjih letih precej izgubile na vrednosti, pa opaža Egartova: »Kupci gledajo na varčnost in koliko investicijskega vlaganja bo potrebnega pred vselitvijo. Največ povpraševanja je po manjših enodružinskih hišah mlajšega letnika. Teh primanjkuje, želeli bi si jih več, tako kot tudi garsonjer ter eno- in dvosobnih stanovanj na dobrih lokacijah.« Tudi zemljišča so po njenih besedah iskana, a jim je cena padla. »Če smo jih prej prodajali za 200–250 evrov na kvadratni meter, jih danes ne moremo za 150 evrov. Sicer pa že nekaj časa ni v ponudbi prav veliko lepih zemljišč za gradnjo stanovanjskih hiš.« Podjed pravi, da nekaj ponudbe zemljišč je, a da znajo biti stranke zahtevne: »Želijo parcelo na koncu vasi, ob robu gozda, komunalno urejeno in za majhno ceno – takih pa ni prav veliko. Parcele na dobrih lokacijah pa še vedno večinoma kar držijo cene.«
»Med kupci so zelo priljubljene tudi nepremičnine v Radovljici, ki je blizu avtoceste, tudi parcele so tam zelo iskane. Radovljica je danes s cenami krepko nad Kranjem. Prebuja se nepremičninski trg v Kranjski Gori, a po občutno nižjih cenah kot v najboljših letih,« ugotavlja Egartova, ki tudi opaža, da je v Škofji Loki zelo malo ponudbe stanovanj. Kot je še povedala, je bilo med recesijo ponudbe nepremičnin veliko, a ni bilo povpraševanja, sedaj pa se je slika obrnila, saj se je povpraševanje okrepilo, ponudba pa se je skrčila, kar posledično vpliva na dvig cen, ki pa po njenem ne bo tako drastičen kot pred leti.