
Frelihove zgodbe bodo vidne
V soboto so na zidu Mergentalerjeve hiše nasproti Layerjeve hiše odprli prostorsko postavitev pisatelja Jasmina B. Freliha z naslovom Drobne iluzije.
Kranj – Zid nasproti vhoda v Layerjevo hišo ima odslej vsebino, čeprav je hiša, ki zid nosi, ta trenutek nima, saj je v precej bornem stanju. Projekt Mergentalerjeve ulične galerije je umetniški projekt, pri katerem sta moči združili družba TAM-TAM in Layerjeva hiša. Prvi skrbijo za pestro in urbano okolje z ljubljansko TAM-TAM-ovo Ulično galerijo na Vegovi ter drugimi družbeno odgovornimi projekti, drugi predstavljajo stičišče kulturnega in družabnega dogajanja v gorenjski prestolnici. Umetnost na ulični galeriji pred pragom Layerjeve hiše bo vsak mesec zaznamoval in predstavil nov avtor, vsak s svojim slogom in izraznostjo. Prvega so v svojo družbo povabili domačina Jasmina B. Freliha, ki je uspel s svojim romanesknim prvencem Na/pol, prejel nagrado za najboljši literarni prvenec 2013, naslednje leto bil med nominiranci za kresnika, letos pa je prejel evropsko nagrado za književnost, ki jo podeljujejo mladim avtorjem. Lani je izdal zbirko kratkih zgodb Ideoluzije, katerih nadaljevanje se, naj gre za napako ali ne, zdaj pojavlja v ulični galeriji.
»Gre za internetni projekt štirinajstih zgodb, ki je ta trenutek še v nastajanju in kot tak še nima končne oblike. Mogoče bodo v tej obliki izšle vse zgodbe iz Ideoluzij, ni pa nujno. Kaj lahko, da bo katero zamenjala druga. Vsekakor pa gre za sorodnost projekta z Ideoluzijami, saj je to material, ki ga imam, kljub temu pa ni mogoče med njima potegniti čistega enačaja, saj je zbirka kratkih zgodb v knjižni izvedbi izšla pri založbi Literatura, tokratni projekt pa je nekaj, kar za zdaj počnem na lastno pest,« je povedal Jasmin B. Frelih, ki bo v tej umetniški akciji raziskoval sodobno globalno krajino književnosti, umetnosti, medijev in založništva.
V celotnem Frelihovem projektu je zamišljenih in danih štirinajst zgodb, ki bodo z izpeljavo – prevodno, čutno, tehnično in umetniško – postale nove zamišljenosti in nove danosti, nova dejstva za nove odmeve. Štirinajst kratkih zgodb se bo skušalo izviti iz svojega staromodnega bivanja na knjižnih policah in svoje bistvo razkropiti v digitalni prostor. Tokrat so razstavljeni naslovnica e-knjige Tiny Ideologies in naslovnici dveh kratkih zgodb.
Frelihu je vizualna podoba zelo blizu tudi kot piscu: »Imam zelo močno vizualno predstavo o napisanem. Knjig, ki jih berem, se mogoče sploh ne spominjam po stavkih, ampak le po podobah, ki jih pustijo v meni. V tistih, ki jih pišem, se tudi trudim bralcu prikazati in pričarati zapisano v neki podobi,« dodaja Jasmin B. Frelih, ki tokrat predstavlja tudi naslovnico, ki je shema iz znamenite Rembrandtove slike Nočna straža. Čez obraze so pikice. Rdeča pika predstavlja avtorja, preostale pa štirinajst zgodb. »Zelo rad imam vizualno umetnost, raziskujem tudi teorijo vizualne umetnosti, iz nje črpam, kadar je mogoče. Kot načrtuje Jasmin B. Frelih, bo 8. februarja prihodnje leto 15 naslovnic viselo v neštetih strežnikih širom sveta in v galeriji na licu mest v galeriji Layerjeve hiše. Zato velja povabilo vsem vizualnim umetnikom, ki želijo iz Jasminove zgodbe izpeljati svojo naslovnico, naj se mu oglasijo na jasminbfrelih@gmail.com. Odslej po tridesetem.