Dobrodelna rekreacija

V zadnjem obdobju je opaziti velik porast športnih dogodkov, ki imajo tudi dobrodelno noto, ko se na primer del startnine nameni za ustanove ali za konkretne ljudi, večinoma za otroke z zdravstvenimi težavami ali posebnimi potrebami. Vse več je tudi posameznikov, ki se lotijo najrazličnejših rekreativnih podvigov, s pomočjo katerih zbirajo denar za tiste, ki ga potrebujejo.

Otrok z najrazličnejšimi posebnimi potrebami ni malo. V medijih sledimo vedno novim primerom staršev, ki se trudijo svojim otrokom zagotoviti več obravnav, operacije v tujini ... Pogosto se izkaže, da ni druge poti, kot pomoč ljudi. Rekreativni dogodki z dobrodelno noto so lepa priložnost za to. Slovenci smo sočutni, in če gre za dobrodelnost, se odzovemo, kar je zagotovo pohvalno. Pohvaliti velja organizatorje, ki se odločijo za takšno potezo, verjetno zaradi tega dobijo tudi kakšnega udeleženca več, pa tudi vse, ki pridejo, se rekreirajo in zraven še pomagajo. Pogosto na takšnih dogodkih slišim, da ni lepšega, kot dan preživeti v naravi, narediti nekaj zase in pomagati še drugim.

Vse se sliši lepo, pa vseeno se mi zastavlja drugo vprašanje, in sicer: zakaj je vse to sploh potrebno, zakaj tega ne zagotavlja sistem, država, zakaj se morajo starši in otroci, sorojenci, izpostavljati, da dobijo tisto, kar bi moralo biti samoumevno. Zagotovo bi še veliko družin ali posameznikov potrebovalo takšno pomoč, pa se ne želijo javno izpostaviti. Velikokrat gre za zagotavljanje pogostejših nevrofizioterapevtskih obravnav. Te so zelo pomembne, še zlasti v prvih letih življenja. Nevrofizioterapevti v zdravstvenih domovih se trudijo za otroke, ki jih imajo v obravnavi, in tudi sami opozarjajo, da bi te morale biti pogostejše. Starši so lahko veseli, če pride otrok na vrsto enkrat na teden. Najlažje je nepravilne vzorce spreminjati na začetku, ko še niso tako zakoreninjeni. Tega bi se tisti, ki o tem odločajo, morali zavedati in to upoštevati. Starši se zavedajo in zato si želijo, da bi otroci že v prvih letih dobili največ. S tem bi dolgoročno gledano država zagotovo prihranila. Težave se z leti le kopičijo in strošek za zdravljenja, nadaljnje obravnave, zdravila s tem narašča.

Kot vsi poudarjajo, so otroci naša prihodnost in na njih ne gre varčevati. In dokler ta problematika ne bo sistemsko urejena, če sploh kdaj bo, bosta verjetno tudi šport in dobrodelnost še naprej šla z roko v roki.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 28. september 2012 / 07:00

Delamo po zdravi kmečki pameti

V občini Cerklje na Gorenjskem so v nedeljo, 23. septembra, praznovali že sedemnajsti občinski praznik. Ob tej priložnosti smo k pogovoru o aktualnih projektih povabili župana Franca Čebulja.

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 26. september 2018 / 20:33

Poklon pianistom in klavirju

Prvi Festival za mesto in klavir, imenovan Pianopolis, je v treh večerih v kranjskem stolpu Škrlovec povezal sodobne, klasične, džezovske, elektronske in avtorske zvoke klavirja.

Kultura / sreda, 26. september 2018 / 20:32

Temačni srednji vek

Tržič – Kulturno umetniško društvo Ampus vabi na odprtje razstave Temačni srednji vek: In morte ultima veritas (V smrti leži resnica), ki bo v četrtek, 27. septembra, ob 19. uri v stari fužini Germ...

Šport / sreda, 26. september 2018 / 20:32

Poletna nagrada Seidlu

Minuli konec tedna so se v Planici na zaključnih tekmah letošnje poletne sezone pomerili najboljši nordijski kombinatorci.

Mularija / sreda, 26. september 2018 / 20:31

Posebna ura pravljic

Tržič – V četrtek, 27. septembra, ob 17. uri so otroci vabljeni v Knjižnico dr. Toneta Pretnarja na posebno uro pravljic s Kinološkim društvom Storžič, katerega člani bodo prikazali in povedali mno...

Rekreacija / sreda, 26. september 2018 / 20:24

Domovanje kozorogov

Strma peč / Monte Cimone (2380 n. m.) – Višinska razlika ni velika, je pa gora distančno oddaljena. Leta 2013 je njeno južno pobočje zajel požar, katerega posledice so še danes močno vidne.