Kaj vse nosimo na hrbtu

Kaj vse nosi naš hrbet? Bremena vsakdana in stil življenja vplivajo na našo držo, stanje hrbta pa ni odvisno zgolj od tega. Formula zdravja naše hrbtenice je vse prej kot enostavna. Samo z gibanjem, telovadbo in prehrano se ne rešimo bolečin in nelagodnih občutkov. Naš hrbet namreč trpi tudi pod bremenom čustev, s katerimi se spopadamo iz dneva v dan.

Telo je kot najdragocenejša rastlina v vodi. Čista voda, sonce in dovolj prostora bodo vplivali na njeno pokončno rast in bohotenje v vsej svoji lepoti in razsežnosti. Ob umazani ali premajhni količini vode pa se bo rastlina posušila. Hrbtenica je pomemben podporni temelj našega telesa. Je kot instrument, na katerega moramo redno in nežno igrati, saj želimo čim dlje časa poslušati njegovo lepo melodijo.

Skrb za primerno telesno aktivnost, pravilno sedenje in nivo obremenjevanja telesa ni edini pristop k zdravju hrbtenice. Malo pozornosti moramo nameniti tudi čustvom – jeza, bes in nakopičene frustracije še kako lahko omajajo stabilnost podpornega stebra.

Bolečine spodnjega dela hrbta se pogosto pojavljajo pri ljudeh, ki so bolj impulzivni, stremijo k uspehom in so bolj samokritični. Redkeje se bodo zaradi čustev pojavljale bolečine v tem predelu hrbta, če je vaše primarno čustvo žalost.

Ko smo pod stresom, se telo začne krčiti, stisnejo se žile, kar ima za posledico slabšo cirkulacijo in pretok energije, zato se iz organizma slabše in težje izločajo toksini. Pod stresom smo praktično vsak dan, fizični »krč« pa največkrat stisne področje prsno-ledvene hrbtenice in povzroči nabiranje toksinov v podkožnem tkivu, kar pa seveda vodi v bolečine.

Torej, poskusimo spremeniti svoj odnos do stresa, pri čemer vam primerna telovadba lahko pomaga, ter se zavedajte svojih čustev in telesnih reakcij. In ne nazadnje – bolečino v spodnjem delu hrbta lahko izzove tudi hrana. Pogosto namreč sploh ne razmišljamo, kako močno je spodnji del hrbta povezan s prebavili. Ob težko prebavljivi, nekakovostni hrani nastajajo vnetni procesi v črevesju, jetrih, želodcu, vse skupaj pa zopet sproži enak proces nabiranja toksinov in bolečine. Ne pravijo zaman, da smo tisto, kar jemo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 2. maj 2011 / 07:00

Dragocena dediščina za zanamce

Lojze Zavrl iz Bitnja že vrsto let zbira in zapisuje gradivo o preteklosti domačega kraja in tamkajšnjih zanimivih ljudeh. Njegova zbirka nakaznic iz obdobja prve in druge svetovne vojne ter medvojneg...

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Predsednika gosta stote Glasove preje

Začetki Glasove preje sežejo v burna leta, ko se je rojevala slovenska demokracija. Prva je bila leta 1988, stota jubilejna je prejšnji teden na Brdu gostila dva slovenska predsednika.

Prosti čas / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Slovenci se pač radi kregamo

Po novem letu se je nedeljska oddaja NLP na male ekrane vrnila v osveženi obliki, ki je prinesla nekaj novih rubrik.

Prosti čas / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Vrisk navdušuje z mandolinami

Ansambel Vrisk ima novo uspešnico Mandolina, povej!, ki je postala mesečna zmagovalka v oddaji Najlepša viža na Radiu Slovenija.

Prosti čas / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Kranjci s prvo zgoščenko

Ansamblu Kranjci je uspel pravi dosežek, saj so v dobrem mesecu pripravili in pri založbi Zlati zvoki izdali svojo prvo zgoščenko z naslovom Pozdrav Sloveniji.

Avtomobilizem / torek, 26. januar 2010 / 07:00

Adrenalin za vso družino

Test: Renault Laguna Grandtour GT dCi 180