Kaj vse nosimo na hrbtu

Kaj vse nosi naš hrbet? Bremena vsakdana in stil življenja vplivajo na našo držo, stanje hrbta pa ni odvisno zgolj od tega. Formula zdravja naše hrbtenice je vse prej kot enostavna. Samo z gibanjem, telovadbo in prehrano se ne rešimo bolečin in nelagodnih občutkov. Naš hrbet namreč trpi tudi pod bremenom čustev, s katerimi se spopadamo iz dneva v dan.

Telo je kot najdragocenejša rastlina v vodi. Čista voda, sonce in dovolj prostora bodo vplivali na njeno pokončno rast in bohotenje v vsej svoji lepoti in razsežnosti. Ob umazani ali premajhni količini vode pa se bo rastlina posušila. Hrbtenica je pomemben podporni temelj našega telesa. Je kot instrument, na katerega moramo redno in nežno igrati, saj želimo čim dlje časa poslušati njegovo lepo melodijo.

Skrb za primerno telesno aktivnost, pravilno sedenje in nivo obremenjevanja telesa ni edini pristop k zdravju hrbtenice. Malo pozornosti moramo nameniti tudi čustvom – jeza, bes in nakopičene frustracije še kako lahko omajajo stabilnost podpornega stebra.

Bolečine spodnjega dela hrbta se pogosto pojavljajo pri ljudeh, ki so bolj impulzivni, stremijo k uspehom in so bolj samokritični. Redkeje se bodo zaradi čustev pojavljale bolečine v tem predelu hrbta, če je vaše primarno čustvo žalost.

Ko smo pod stresom, se telo začne krčiti, stisnejo se žile, kar ima za posledico slabšo cirkulacijo in pretok energije, zato se iz organizma slabše in težje izločajo toksini. Pod stresom smo praktično vsak dan, fizični »krč« pa največkrat stisne področje prsno-ledvene hrbtenice in povzroči nabiranje toksinov v podkožnem tkivu, kar pa seveda vodi v bolečine.

Torej, poskusimo spremeniti svoj odnos do stresa, pri čemer vam primerna telovadba lahko pomaga, ter se zavedajte svojih čustev in telesnih reakcij. In ne nazadnje – bolečino v spodnjem delu hrbta lahko izzove tudi hrana. Pogosto namreč sploh ne razmišljamo, kako močno je spodnji del hrbta povezan s prebavili. Ob težko prebavljivi, nekakovostni hrani nastajajo vnetni procesi v črevesju, jetrih, želodcu, vse skupaj pa zopet sproži enak proces nabiranja toksinov in bolečine. Ne pravijo zaman, da smo tisto, kar jemo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / nedelja, 22. november 2015 / 10:18

Bojan Homan še naprej vodi gorenjsko SDS

Kranj – Ta teden je bilo izvoljeno novo vodstvo Gorenjske regijske koordinacije. Predsednik je znova postal Bojan Homan, ki je v preteklosti že uspešno vodil gorenjski SDS. Bil je tudi poslanec v d...

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 10. september 2013 / 13:00

Ne gre samo za telo

Že štirideset let vsak teden z druženjem ob rekreaciji pod vodstvom Poldeta Hribarja kranjski rekreativci udejanjanjo misel o zdravem duhu v zdravem telesu. Okroglo obletnico so proslavili z druženjem...

Razvedrilo / torek, 10. september 2013 / 11:00

Že deseti Živ žav

Radio Sora je v soboto praznoval 34. rojstni dan, prireditev Živ žav, s katero kranjskim otrokom polepšajo prve dni šolskega leta, pa desetletnico.

Razvedrilo / torek, 10. september 2013 / 13:00

Kositrna poroka pri Ropretovih

»Do zlate poroke je še daleč, zato naj bo žur vsakih deset let!« je rekel Grega Ropret, ki je po desetih letih zakona spet stopil pred »fajmoštra«.

Gospodarstvo / torek, 10. september 2013 / 09:12

Lesa zaenkrat še ne bodo zasegli

Prevoznike bodo v prvem mesecu obvezne uporabe prevoznic za prevoz lesa le opozarjali, potlej pa jih bodo tudi kaznovali in zasegli les.

Razvedrilo / torek, 10. september 2013 / 12:31

Z borovnicami do zdravja

Marija Frelih iz Davče bo pojutrišnjem dopolnila 90 let, ožje sorodstvo pa ji je že v nedeljo pripravilo prijetno presenečenje.