Matjaž Šporar, ponosni skrbnik izjemne fotografske dediščine Petra Nagliča / Foto: Gorazd Kavčič

Noše tudi na starih fotografijah

V dneh, ko je Kamnik utripal z Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine, je v prostorih Občine Kamnik na ogled razstava Po fotografskih stopinjah Petra Nagliča s fotografijami iz prve polovice 20. stoletja.

Kamnik – Organizatorji tradicionalne kamniške prireditve so letos pripravili tri razstave, povezane z našo oblačilno dediščino. V prostorih TIC-a je še nekaj dni na ogled razstava V glini predstavljena oblačila naših prednikov Ladine Korbar, v razstavišču Veronika je bila na ogled razstava Niso bili vsi goli in bosi o oblačenju otrok v 19. in prvi polovici 20. stoletja avtorice Andreja Stržinar, v prostorih občine pa je še do 10. oktobra na ogled razstava starih fotografij Petra Nagliča, na katerega so Kamničani vedno bolj ponosni.

Peter Naglič je bil rojen v Šmarci pri Kamniku, in čeprav se je skladno z družinsko tradicijo ukvarjal s ščetarsko obrtjo, je njegovo življenje zaznamovala predvsem strast do fotografije. V prvi polovici 20. stoletja je tako dokumentiral na stotine dogodkov, ljudi in krajev, ki so danes pomemben vir etnologov in drugih strokovnjakov, saj stare fotografije najpogosteje povedo veliko več kot zapisi sami. Za bogato zapuščino in to izjemno zbirko, ki šteje kar okoli deset tisoč primerkov, od tega približno polovico na steklih, danes ponosno skrbi njegov vnuk Matjaž Šporar. »Ta zbirka je v moje roke prišla v sredini leta 1998 in vse od trenutka, ko sem jo odkril, čutim poslanstvo, da dediščino ohranim in jo delim z javnostjo. Te fotografije so vrsto let v škatlah, zaprašene in skrite očem čakale boljših časov, sam pa jih z veseljem posojam za najrazličnejše razstave,« je Šporar povedal na odprtju razstave in priznal, da so mu najbolj pri srcu fotografije njegovih prednikov, predvsem mame. Zbirko še vedno hrani doma, saj ima za to relativno ugodne pogoje, so mu pa razvrščanje fotografij in pregled nad zbirko leta 2013 močno olajšali v Slovenskem etnografskem muzeju, kjer so zbirko v celoti digitalizirali.

Peter Naglič je bil fotografiji v celoti predan, saj si je v domači hiši uredil celo atelje s stekleno streho za portretne fotografije, s svojo fotografsko opremo, ki je bila nekdaj zelo težka in nerodna, pa se je med drugim odpravil fotografirat celo v Jeruzalem in številne druge kraje. Na tokratni razstavi v prostorih Občine Kamnik so izbrane fotografije razdeljena na dva dela. Prvi del predstavlja fotografije narodnih noš iz prve polovice dvajsetega stoletja, ki so bile vedno prisotne pri vseh pomembnejših dogodkih na Kamniškem. Fotografije dokazujejo, da je bila oblačilna kultura zelo dobro razvita že mnogo pred uradnim začetkom tradicionalne prireditve. Drugi del pa je posvečen celotnemu Kamniku, saj so fotografije urejene po krajevnih motivih, predstavljene so skoraj vse krajevne skupnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 27. september 2019 / 19:19

Deželne novice, št. 12

Deželne novice, 27. september 2019, št. 12

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 26. september 2016 / 20:33

Prvi posredovalci že na delu

Kadar je potrebno oživljanje z defibrilatorjem, so še kako pomembne prve sekunde in minute, zato se v Kranju in okolici poleg opremljenosti z njimi vzpostavlja mreža prvih posredovalcev, ki pa morajo...

Šport / ponedeljek, 26. september 2016 / 20:30

Ločani z atraktivno ekipo

Škofjeloško košarkarsko moštvo LTH Castings ima novega trenerja, Tomaža Farteka, in atraktivno ekipo, dres škofjeloškega prvoligaša pa bo prvič v zgodovini kluba oblekel igralec iz ameriške lige NCAA,...

Tržič / ponedeljek, 26. september 2016 / 20:05

Bornovi so še kako prisotni

Knjiga Bornovi v Tržiču dr. Bojana Knifica je naletela na izreden odziv. Bile so pohvale in bila je ena kritika v zvezi s povzeto denacionalizacijo, ki jo je podal Tone Anton Jazbec.

Kultura / ponedeljek, 26. september 2016 / 20:01

Slovani, naša dediščina

Med 28. in 30. septembrom bo v prostorih Mestne knjižnice Kranj potekal simpozij z naslovom Slovani, naša dediščina. Udeležili se ga bodo strokovnjaki iz šestih držav, ki jih povezuje dediščina Slovan...

GG Plus / ponedeljek, 26. september 2016 / 19:49

Slovenska harmonika ušla na Koroško

Zaradi nemoči v boju zoper ponaredke se je znani slovenski izdelovalec harmonik Aleks Rutar preselil na Koroško. Tam so ga sprejeli z odprtimi rokami.