Ali ste si umili roke?
Ob svetovnem dnevu umivanja rok so v jeseniški bolnišnici opozarjali na pomen higiene rok.
Jesenice – »Doma zadošča umivanje rok s toplo vodo in milom. Brisače je treba menjati redno, sploh pa jih ni priporočljivo sušiti. Pretiravanje z uporabo razkužil za roke ni potrebno, razen morda v času črevesnih obolenj, zlasti pri otrocih in starejših,« je povedala Jana Lavtižar, vodja enote za obvladovanje bolnišničnih okužb v Splošni bolnišnici Jesenice ob svetovnem dnevu umivanja rok, ki ga obeležujemo 15. oktobra.
Kot opozarjajo, z rednim in pravilnim umivanjem rok preprečimo marsikatero okužbo. Podatki kažejo, da se lahko v pol ure dotaknemo tudi do tristo različnih površin, na katerih se lahko zadržujejo nevarni mikroorganizmi. Pomembno je, da si roke umivamo pred jedjo, po uporabi stranišča ali menjavi plenic, po rokovanju, ko pridemo domov iz službe, z nakupovanja ali drugih opravkov, po dotikanju živali, pred pripravo hrane … Roke si je treba umiti tudi, če vanje kihnemo ali zakašljamo. Z umivanjem rok odstranimo vidno umazanijo in tudi številne bakterije ter viruse. Še bolj pomembna pa je higiena rok v zdravstvenih ustanovah, kjer bi z uporabo razkužila lahko preprečili 75 odstotkov okužb in bistveno omejili širjenje večkratno odpornih bakterij.
V jeseniški bolnišnici so zato prejšnji četrtek na dveh stojnicah spodbujali umivanje rok in o pomenu higiene rok seznanjali tako obiskovalce kot zaposlene, ki so lahko tudi preverili, kako uspešno si znajo razkužiti roke. K akciji so pritegnili tudi otroke iz Vrtca Jesenice, ki so jih seznanili s pomenom umivanja rok. Med obiskovalce pa so delili tudi vizitke z vprašanjem: »Ali ste si umili roke?«, ki naj bi bili opomnik v javnih straniščih, straniščih v podjetjih ...