Zelena zastava za dve šoli
Na letni konferenci koordinatorjev programa Ekošola na Brdu pri Kranju so zaznamovali dvajsetletnico programa Ekošola v Sloveniji. Ob tej priložnosti so ustanovam, ki so v program neprekinjeno vključene dvajset let, podelili posebna priznanja. Štiri ustanove pa so prvič prejele mednarodni okoljski znak zelena zastava, med njimi tudi dve gorenjski šoli: Osnovna šola Gorje in Šolski center Kranj – Srednja ekonomska, storitvena in gradbena šola.
Brdo pri Kranju – V okviru konference koordinatorjev programa Ekošola se je odvijala tudi slavnostna podelitev priznanj 18 ustanovam, ki so v program neprekinjeno vključene dvajset let, štiri ustanove pa so prvič prejele mednarodni okoljski znak zelena zastava. Med njimi sta tudi Osnovna šola Gorje in Šolski center Kranj – Srednja ekonomska, storitvena in gradbena šola. Znak zelena zastava so letos prejeli iz rok predsednika vlade Mira Cerarja, pomeni pa priznanje in potrditev za uspešno in nenehno nadgrajevanje okoljskega delovanja ustanove v programu ter dokazuje visoko ekološko zavest.
V program Ekošola je letos vključenih 712 ustanov, od vrtcev ter osnovnih in srednjih šol do dijaških domov, dveh fakultet ter centra šolskih in obšolskih dejavnosti. V Sloveniji letos zaznamujemo dvajset let delovanja programa Ekošola, največje mednarodne mreže otrok in vzgojiteljev ter učiteljev, ki spodbuja sistematično vključevanje in izvajanje okoljskih vsebin ter udejanjanje načel trajnostnega razvoja v vzgojnih in izobraževalnih ustanovah. Po besedah nacionalnega koordinatorja programa Ekošola Gregorja Cerarja je v teh dvajsetih letih v programu sodelovalo več kot 250 tisoč otrok in mladostnikov ter več kot dvajset tisoč koordinatorjev. »Ta program je odgovor mladih na vse večje okoljske izzive, s katerimi se soočamo v Sloveniji in svetu,« je poudaril Gregor Cerar in dodal, da nas otroci in mladostniki, ko jim prepustimo pobudo, presenetijo z izvirnostjo, domišljijo in iskanjem novih poti. »To pa je tisto, kar naš planet potrebuje.«
Po besedah predsednika vlade Mira Cerarja je Ekošola izjemnega pomena, saj vpliva na oblikovanje pogleda mladih na to, kaj je za naravo in ljudi pomembno, kar je prispevek k boljši prihodnosti nas vseh. Prepričan je, da je delo, ki ga opravljajo koordinatorji in vsi drugi, ki sodelujejo pri programu Ekošola, pionirsko, saj program poteka že dvajset let, čeprav se je človeštvo začelo zavedati pomena varovanja okolja in življenja na trajnostno naravnan način šele ne tako dolgo nazaj. »Ključno je, da to zavedanje prenašamo na mlade, ki jih tako vzgajamo v duhu spoštovanja narave in s tem tudi odnosa do sočloveka,« je poudaril premier Cerar. Zato bo vlada po njegovih besedah takšne projekte podpirala še naprej in s svojimi ukrepi nadaljevala v smeri varovanja naravnih virov, zmanjševanja negativnih dejavnikov in spodbujanja uporabe obnovljivih virov. Pozval je vse prisotne, da s svojimi predlogi pomagajo k temu skupnemu cilju.