Poklonili so se Josipu Verbiču
Kamniški čebelarji so odkrili doprsni kip profesorju Josipu Verbiču in se s tem oddolžili za njegov prispevek pri postavitvi prve plemenilne postaje v Sloveniji ter prispevek kamniškemu in slovenskemu čebelarstvu.
Kamniška Bistrica – Josip Verbič, leta 1869 rojen v Borovnici, je s svojim pedagoškim in praktičnim delom pomembno vplival k razvoju slovenskega čebelarstva. Za pouk čebelarstva se je usposobil v čebelarski šoli na Dunaju ter na različnih tečajih iz kmetijstva, sadjarstva in čebelarstva, deželna vlada na Kranjskem pa ga je leta 1909 imenovala za izvedenca v čebelarstvu. Napisal je več knjig in imel vrsto pomembnih funkcij – leta 1930 je bil izvoljen tudi za predsednika Slovenskega čebelarskega društva, ustanovil pa je tudi zavarovalni sklad za škode v čebelarstvu in matični nasad čebelnih pašnih rastlin.
Vseskozi se je zavedal pomena genetske zasnove pri čebelah, zato je že leta 1932 sam ustanovil prvo plemenilno postajo za vzrejo matic na Slovenskem, in sicer v dolini Kamniške Bistrice na Kopiščih, kjer deluje še danes. V lokaciji je zaradi naravnih in geografskih danosti prepoznal idealne pogoje za vzrejo in plemenitenje najboljših čebeljih matic kranjske sivke. Skrb za plemenilno postajo so po drugi svetovni vojni prevzeli člani Čebelarskega društva Kamnik, ki se dela Josipa Verbiča vseskozi zavedajo in mu sledijo. Pred leti so na Kopiščih tako uredili tudi učni center, minulo soboto pa so se profesorju Verbiču poklonili še z odkritjem doprsnega kipa, ki ga je izdelal kamniški kipar Miha Kač.
»V društvu menimo, da je naša moralna dolžnost, da se Josipu Verbiču, ki je bil eden med prvimi, ki se je zavedal, kaj pomeni matica kranjske sivke in kaj pomeni v čebelji družini kakovostna matica, oddolžimo s tem skromnim obeležjem. Veseli nas, da je šotor kar premajhen za vse, ki ste danes prišli z nami praznovat,« je zbrane nagovoril predsednik Čebelarskega društva Kamnik Štefan Virjent, ki se je razveselil tudi gostov iz Železne Kaple in srbskega mesta Ivanice.