Eden priznal, trije krivdo zanikajo
Na kranjskem sodišču so začeli obravnavati obtožbo zoper Branka Žiberno, Janeza Pirca in Janeza Gradišarja iz Gorenjske gradbene družbe zaradi domnevne izdaje fiktivnih računov za plačilo potovanj.
Kranj – Direktor in največji posredni lastnik Gorenjske gradbene družbe (GGD) Branko Žiberna in Janez Pirc, vodja logistike v GGD, sta minuli teden na predobravnavnem naroku, ki je potekal na Okrožnem sodišču v Kranju, zavrnila obtožbe o ponarejanju listin in zlorabi položaja, ker naj bi si pred slabim desetletjem s fiktivnimi računi v skupnem znesku približno 70 tisoč evrov v škodo gradbene družbe plačevala potovanja v tujino. Soobtoženi Janez Gradišar (v nadzornem svetu GGD) je zoper obtožnico vložil ugovor in se naroka ni udeležil, zato je sodnica Marjeta Dvornik štela, da krivde ne priznava. V isti zadevi je bil obtožen tudi nekdanji direktor Integrala Tržič Drago Gril, ki je krivdo že pred časom priznal in bil pravnomočno obsojen na pogojno zaporno kazen. Okrajni državni tožilec Tilen Demšar zdaj sodišču predlaga, naj Grila kot (obremenilno) pričo zaslišijo v kazenskem postopku zoper preostalo trojico.
Konec leta 2008 je Komisija za preprečevanje korupcije po izvedenem postopku ugotovila, da so leta 2007 župani občin Cerklje, Šenčur, Škofja Loka in Železniki pri potovanju v Barcelono v organizaciji Integrala Tržič, ki je bil v 31-odstotni lasti Cestnega podjetja Kranj (sedaj GGD), prejeli predraga darila, s čimer naj bi kršili določbe protikorupcijskega zakona, ki funkcionarjem prepoveduje sprejemanje daril ali drugih koristi, ki presegajo vrednost 62 evrov. Podobno potovanje v Pariz so sicer za osem gorenjskih županov organizirali tudi maja 2003.
Protikorupcijska komisija je po končanem postopku tudi seznanila Policijsko upravo Kranj o sumih koruptivnih dejanj, zato so si poslovne listine v cestnem in avtobusnem podjetju podrobneje ogledali še gorenjski kriminalisti. Ti so v preiskavi ugotovili, da župani z udeležbo na izletu v Barcelono niso storili ničesar nezakonitega, so pa zato zaradi suma storitve kaznivih dejanj ponarejanja listin in zlorabe položaja kazensko ovadili pet odgovornih oseb v CP Kranj in Integralu Tržič. »Ugotovili smo, da so bili v obdobju med 2002 in 2007 med podjetjema izdani fiktivni računi za storitve, ki nikoli niso bile opravljene, in po drugi strani za protipravno pridobitev premoženjske koristi v višini 136 tisoč evrov,« je ob vložitvi ovadbe v aprilu 2009 pojasnjeval Boštjan Lindav, takratni vodja Sektorja kriminalistične službe Kranj.
Od vložitve ovadbe je preteklo že precej Save, zato se je zaradi zastaranja očitani znesek povzročene škode do danes znižal na 70 tisoč evrov. Kot je bilo razbrati iz dokaznih predlogov obrambe (Žiberno zastopa odvetnik Dušan Csipö, Pirca pa Renata Godnjov Špik), se obdolžena branita, da sta sporna potovanja plačala sama oziroma je zanje obstajala podlaga v pogodbah o zaposlitvi.