Prva finančna ministrica
Državni zbor je v sredo s 50 glasovi za novo finančno ministrico izglasoval dosedanjo državno sekretarko na finančnem ministrstvu Matejo Vraničar Erman. Velik uspeh ljubljanskih zdravnikov.
Prva ženska na čelu finančnega ministrstva
Dosedanja državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar Erman je od srede postala prva ženska na položaju finančnega ministra v samostojni Sloveniji. Državni zbor je njeno imenovanje potrdil s 50 glasovi poslancev, proti jih je bilo 21. Vraničar Ermanova je vodenje finančnega ministrstva na polovici mandata sedanje vlade prevzela po tem, ko je poleti nepričakovano odstopil dotedanji minister Dušan Mramor. »Zavedam se, da prevzemam naloge v zelo občutljivem času, ko so pričakovanja ogromna, realne možnosti pa je treba presojati iz dneva v dan. Tako kot sem prisegla, se bom z vsem svojim delom in celotno ekipo trudila za blaginjo Slovenije, njenih prebivalcev in prebivalk,« so bile prve besede, ki jih je po imenovanju namenila državnemu zboru. Predsednik vlade Miro Cerar je ob predstavitvi svojega predloga za novo finančno ministrico dejal, da je bila Vraničar Ermanova s svojimi bogatimi delovnimi izkušnjami že do sedaj močno vpeta v delovanje finančnega ministrstva, zato bo lahko takoj nadaljevala z zastavljenimi usmeritvami in prioritetami vlade. Njeno dobro poznavanje državnih financ so v razpravi poudarjali tudi poslanci iz koalicijskih strank, medtem ko so bili opozicijski poslanci do nje bolj kritični. »Pričakovati je, da se bodo davčne obremenitve tudi pod novo finančno ministrico nadaljevale,« je tako ocenil Marko Pogačnik iz SDS, Luka Mesec iz Združene levice pa je poudaril, da je nova ministrica avtorica obeh Mramorjevih davčnih reform, ki sta prijazni zgolj za nekaj odstotkov ljudi z najvišjimi prihodki.
Gašperšič prestal interpelacijo
Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič je v torek uspešno prestal interpelacijo, ki so jo vložili v Združeni levici. Proti njegovi odstavitvi je bilo 48 poslancev, le trinajst jih je interpelacijo podprlo. Zanimivo je, da ministra niso podprli prav vsi koalicijski poslanci. Dva sta se glasovanja vzdržala, eden je interpelacijo podprl. Glasovanja so se vzdržali tudi vsi navzoči poslanci SDS in predstavnika obeh narodnih skupnosti. V Združeni levici so Gašperšiču očitali zaviranje gradnje drugega železniškega tira Koper–Divača, privatizacijo državne strateške infrastrukture, nezakonito delovanje in površnost pri vodenju resorja. Minister je vse očitke zavrnil, interpelacijo pa označil kot možen, a nespameten poskus preprečitve izvedbe projekta drugega tira z javno-zasebnim partnerstvom. Kot je poudaril, je na začetek gradnje drugega tira v letu 2017 vezal tudi svoj mandat, ki ga bo v primeru neuspeha vrnil predsedniku vlade.
Porod kljub odpovedi pljuč
Ta teden je bila javnosti predstavljena zgodba 30-letne nosečnice, ki so ji pred sedmimi meseci odpovedala pljuča, a so ji zdravniki ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra s priključitvijo na zunajtelesni krvni obtok z oksigenacijo krvi (ECMO) rešili življenje, prav tako pa njeni nedonošeni hčerkici. Sedem mesecev kasneje sta obe zdravi, deklica lepo napreduje, kot je dejala mamica, pa se lahko samo zdravniški ekipi zahvalita, da sta danes tukaj. Srečna mamica je v 23. tednu nosečnosti zbolela za gripo, nekaj dni kasneje so ji odpovedala pljuča, zato so jo priklopili na ECMO. Zdravniki so se odločili, da bodo s carskim rezom počakali, kolikor bo mogoče. Porod se je tako začel šestnajst dni kasneje, pri njem pa je sodelovala velika skupina zdravnikov z različnih področij. Čeprav so porodnico uspavali, se je deklica rodila po naravni poti, za njeno rojstvo pa je mati izvedela šele dobra dva tedna kasneje, ko se je prebudila. Po mnenju zdravnikov deklica posledic zaradi prezgodnjega rojstva ne bo imela, svoje vrstnike pa bo dohitela pri tretjem letu starosti. Ob tej priložnosti so zdravniki znova pozvali k cepljenju proti gripi, za kar bi se morale še posebej odločati ogrožene skupine, tudi nosečnice.
Konoplja za zdravljenje
Potem ko je delovna skupina za področje predpisovanja medicinske konoplje pri zdravniški zbornici pozvala stroko, da določi indikacije in kontraindikacije za zdravljenje z medicinsko konopljo, do katere bi bil dostop mogoč tako kot pri drugih zdravilih prek lekarn, je ta teden poslanska skupina SD najavila novelo zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami, ki bi legalizirala konopljo v medicinske namene. S tem želijo bolnikom zagotoviti čimprejšnjo dostopnost konoplje kot zdravila in omogočiti proizvodnjo in raziskave v Sloveniji. Milan Krek z Nacionalnega inštituta za javno zdravje pravi, da bi zdravljenje z medicinsko konopljo morala plačati zdravstvena zavarovalnica.