Kaj se kuha v Tržiču
Pri Ljudski univerzi Tržič je bilo prejšnji četrtek prvo srečanje udeležencev študijskega krožka na temo tržiške kulinarične dediščine, ki ga vodi etnologinja dr. Saša Poljak Istenič.
Tržič – Dr. Saša Poljak Istenič se večinoma ukvarja z razvojem podeželja. Kot je povedala, jo zanima predvsem, na kakšen način lokalne skupnosti uporabljajo svojo tradicijo oziroma dediščino, da ljudje lahko ostanejo doma na vasi in se ne odseljujejo, in kako lahko vsaj en družinski član ustvari dovolj prihodka s tem, da s pomočjo dediščine razvija npr. turistično dejavnost.
Leta 2000 je sicer že bil en krožek v Tržiču na temo Kako so kuhale naše babice, na to temo je izšla knjižica s pripovedmi in recepti, vendar je po šestnajstih letih – tudi ob drugačnih trendih v prehrani – že čas za novega. Že ob naslednjem srečanju, teh bo namreč več, so v torek obiskali Tržiški muzej in poizvedeli o prehrani tržiških šuštarjev. Ideja vodje študijskega krožka je tudi, da bi udeleženci v okoljih, v katerih živijo, zbrali in zapisali stare recepte, poizvedeli, kdaj so kakšno jed jedli, ob zaključku pa bi izdali sodobno oblikovano knjižico tržiške kulinarike, jedi pa morda predlagali tudi lokalnim gostincem, da jih uvrstijo na jedilnik. Kakšno jed bo treba tudi skuhati in pokusiti, so se strinjali udeleženci, ki so prav pisana druščina: od študentke etnologije, ki je povedala, da takšnih vsebin na fakulteti običajno ne sliši, oblikovalke, turistične delavke in oskrbnice taborniškega doma, ki vidijo v kulinariki izjemen potencial, do gospodinj, ki uživajo v preizkušanju novih receptov, še zlasti tržiških, in edinega moškega predstavnika, ki recepte zbira. Izvedbo študijskega krožka je finančno omogočilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.