Poseg v dohodninsko lestvico
Z malo davčno reformo naj bi spremenili dohodninsko lestvico, davčno razbremenili nagrajevanje zaposlenih za poslovno uspešnost in zvišali obdavčitev za dohodke pravnih oseb.
V Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da je vlada potrdila predlog davčnega prestrukturiranja kljub nasprotovanju večine predstavnikov gospodarstva. Predlog po njihovem mnenju ni korekten do večine državljanov in podjetij, ob tem pa država ni nič storila, da bi omejila javno porabo, ki za 600 milijonov evrov presega povprečje Evropske unije.
Kranj – Vlada je na četrtkovi seji določila ukrepe za davčno prestrukturiranje in predlagala državnemu zboru, da jih sprejme po nujnem postopku. Kot so ob tem pojasnili na ministrstvu za finance, kjer so predstavniki delodajalcev in zaposlenih več mesecev usklajevali predlog, naj bi z ukrepi davčno razbremenili dohodke iz dela, predvsem dohodke visoko strokovnih in najbolj produktivnih delavcev, ki v podjetjih praviloma več prispevajo k ustvarjeni vrednosti. Davčno prestrukturiranje naj bi dosegli s spremembo dohodninske lestvice in splošne olajšave, z razbremenitvijo dela plače za poslovno uspešnost in z zvišanjem davčne stopnje za dohodke pravnih oseb za dve odstotni točki, s 17 na 19 odstotkov. V okviru spremembe dohodninske lestvice naj bi med drugim in tretjim davčnim razredom uvedli nov davčni razred pri neto davčni osnovi 48.000 evrov in s 34-odstotno davčno stopnjo, stopnjo za četrti razred naj bi znižali z 41 na 39 odstotkov, še naprej pa naj bi za najvišje dohodke veljala 50-odstotna obdavčitev. Dohodkovni prag za upravičenost do najvišje splošne olajšave naj bi zvišali za 300 evrov, z 10.866 na 11.166 evrov. Nagrado za poslovno uspešnost naj bi v znesku, ki ustreza 70 odstotkom povprečne mesečne plače v Sloveniji, razbremenili plačila dohodnine.
Kakšne bodo posledice uveljavitve sprememb za davčne zavezance? Zavezanec, ki prejema dohodek v višini 1,64 povprečne plače in uveljavlja samo splošno olajšavo, bo zaradi spremembe dohodninske lestvice plačal na leto 39 evrov manj dohodnine, tisti z dohodkom v višini treh povprečnih plač pa približno 1440 evrov manj. Zavezanci z letnim dohodkom 11.000 evrov bodo zaradi zvišanja dohodkovnega praga za splošno olajšavo davčno razbremenjeni na leto za okoli 335 evrov.