Markacisti aktivni tudi septembra
Ekipa markacistov Komisije za planinske poti Planinske zveze Slovenije po poletnih akcijah aktivno delo na planinskih poteh načrtuje tudi septembra, zato bodo v prihodnjih dneh zaprte planinske poti prek Triglavske škrbine na Triglav, na Škrlatici, Jalovcu in nad Tamarjem.
Planinci lahko pod okriljem akcije Droben prispevek za markanten vtis donirajo za obnovo planinskih poti. Kdor želi prispevati en evro za obnovo planinskih poti, pošlje SMS s ključno besedo POT na 1919.
Kranj – Po slovenskih gorah vodi 2008 urejenih planinskih poti v skupni dolžini več kot 10 tisoč kilometrov, od katerih je 449 kilometrov zahtevnih in 225 kilometrov zelo zahtevnih poti, zanje pa znotraj planinskih društev skrbi okoli sedemsto markacistov pa tudi tehnična ekipa markacistov Komisije za planinske poti Planinske zveze Slovenije (KPP PZS), ki je usposobljena za opremljanje poti z varovali, kot so klini in jeklenice. Samo lani so za urejanje in varovanje poti markacisti prispevali dobrih 41 tisoč prostovoljnih ur, veliko sicer zaradi odpravljanja posledic žledoloma na poteh zunaj visokogorja, a tudi letošnje poletje je bilo zanje zelo delovno.
Delovne akcije so letos tako že izvedli na zahtevni planinski poti s Krnske škrbine na Batognico, zelo zahtevnem delu Kopiščarjeve poti na Prisojnik in zelo zahtevni planinski poti s Kredarice na Triglav. »Naslednja delovna akcija tehnične skupine markacistov KPP PZS bo na planinski poti iz smeri Koče na Doliču, natančneje z Zaplanje do Triglavske škrbine in naprej na Triglav, zato bo ta pot od četrtka, 8. septembra, do vključno sobote, 10. septembra, zaprta. Planince prosimo, da dosledno upoštevajo zaporo planinske poti in se nanjo ne podajajo, saj bi lahko ogrozili tako svojo varnost kot varnost markacistov na akciji. Dostop na vrh Triglava bo mogoč s Triglavskega doma na Kredarici in z Doma Planika čez Mali Triglav. Naslednja akcija bo predvidoma prihodnji četrtek, 15. septembra, na Škrlatico, v drugi polovici septembra so v načrtu tudi akcije na zelo zahtevnem delu planinske poti s Kotovega sedla na Jalovec ter na planinskih poteh iz Tamarja na slap Nadiža in iz Tamarja na Črne vode,« so sporočili s Planinske zveze Slovenije in dodali, da tehnična skupina markacistov na zahtevnih planinskih poteh deluje pod posebnimi pogoji.
Zapor se je treba dosledno držati
»Med delom so varovani, vpeti v skalo in upravljajo težke vrtalke in druge stroje. Zaradi tega je njihova okretnost zmanjšana in v primeru, da se nanje z višje točke sproži kamenje, se nimajo časa umakniti. Zapore planinskih poti v času delovnih akcij na teh poteh so nujne za varnost tako markacistov kot planincev, ki se po njih gibajo. V času del poti niso primerno varovane, poleg tega se na določenih delih markacistom ni mogoče izogniti. Medtem ko se vsi zavedamo, da se planinske poti uporabljajo na lastno odgovornost, pa moramo vedno poskrbeti, da ne ogrožamo ostalih planincev in drugih uporabnikov planinskih poti. Če naletimo na zaporo planinske poti, se je je treba dosledno držati in izbrati alternativne poti, ki so v slovenskih gorah številne,« poudarja Albin Žnidarčič, vodja odbora za tehnična vprašanja KPP PZS.