Soriška planina privlačna tudi poleti
Z Majerskim semnjem so v nedeljo na Soriški planini sklenili letošnjo poletno in pašno sezono.
Soriška planina – Na Soriški planini, kjer je priljubljeno družinsko smučišče, se v zadnjih letih trudijo popestriti tudi ponudbo v poletni sezoni. Letošnjo so v nedeljo sklenili z Majerskim semnjem, obenem pa so obeležili tudi skorajšnji zaključek pašne sezone. Soriška planina je na meji med železnikarsko, bohinjsko in tolminsko občino, zato so po besedah direktorice tamkajšnjega turističnega centra Polone Golija v prireditvi prepletli tradicije treh dolin in planine: nekdanje majerje, kontrabante oz. tihotapljenje čez staro rapalsko mejo in življenje na planini.
Veliko pozornosti so pritegnili Gartnerjevi oz. po domače Odolnekovi iz Studorja s svojo premično sirarno, v kateri so prikazali celotni postopek izdelave bohinjskega sira, ki ga je bilo možno tudi poskusiti. Svoje stojnice z lokalnimi izdelki in spominki so postavila turistična društva iz Sorice, Železnikov, Bohinja in Podbrda, Cirila Šmid je ponudila dražgoške kruhke, Čebelarsko društvo Škofja Loka je pripravilo delavnico izdelovanja sveč iz čebeljega voska, Mojca Žalik pa je prikazala izdelovanje keramike s pomočjo vretena. Odpraviti se je bilo možno tudi na pohod po Rapalski meji, ki ga je vodnik Jože Dakskobler kot dober poznavalec lokalne zgodovine »začinil« s pristnimi zgodbami domačinov o življenju ob meji. Brbončice obiskovalcev sta razvajala Jože Godec iz gostišča Resje v Nemškem Rovtu in Primož Pintar iz gostišča Macesen v Sorici, poskusili pa so lahko tudi vina iz Goriških brd.
Soriška planina sicer poleti omogoča pohodništvo, kolesarjenje, obiskovalcem nudijo prevoz s sedežnico do vrha Lajnarja, kjer je tudi izhodišče za bolj izkušene padalce. »Poletno sezono smo zasnovali tako, da se je skoraj vsak konec tedna na planini nekaj dogajalo. Veliko je bilo programa za družine, potekale so otroške prireditve, koncerti,« je povedala Golijeva. Dnevni gostje so večinoma Slovenci, prenočujejo pa predvsem tujci, v povprečju dvakrat. Še posebej je zadovoljna z avgustovskim obiskom, saj so prvič doslej imeli skoraj povsem zasedene kapacitete, nekaj koncev tedna pa so morali goste celo pošiljati naprej v Sorico, a je bilo tudi tamkajšnje Gostišče Macesen polno. »Ne razvijamo samo smučišča, pač pa destinacijo, kjer bi se vse leto nekaj dogajalo, ciljamo pa predvsem na družine. Zanje je naše smučišče zelo primerno, poleti je privlačno pohodništvo, tudi rapalska meja je pravi biser. Se pa razvijamo v povezavi s Sorico, ki se ponaša z Ivanom Groharjem in bogato zgodovino,« je še dejala Golijeva.