
Gore terjale dve smrtni žrtvi
Minuli konec tedna je znova zaznamovalo veliko število nesreč v slovenskih gorah, v katerih sta dva planinca tudi izgubila življenje.
Kranj – Minuli konec tedna so gorske nesreče terjale življenja dveh planincev. Prva smrtna nesreča se je zgodila v soboto zjutraj, ko se je pri padcu v severni triglavski steni huje poškodoval planinec, ki je poškodbam v bolnišnici podlegel. Druga smrtna nesreča pa se je zgodila v nedeljo, ravno tako v jutranjih urah, in sicer zaradi zdrsa na urejeni zahtevni strmi poti proti Komarči. Kot so sporočili s Policijske uprave (PU) Kranj, je bil ponesrečeni državljan Češke, po padcu na težjem mestu poti, kjer so planincem v pomoč tudi varovala, pa je mrtev obležal več deset metrov pod potjo.
V nedeljo so gorski reševalci opravili še vrsto intervencij, tako je ob 10.30 planinka pri sestopu s Prisanka obnemogla, ob 13.30 so reševali onemoglega nezavestnega planinca na Kofcah, slabo uro kasneje pohodnico na Osojnici, ki si je zlomila nogo, in otroka na Mali planini, ki si je pri padcu poškodoval glavo. Podobna slika je bila tudi v soboto, ko so reševalci posredovali zaradi nezavestnega planinca na Uskovnici, poškodbe rame v severni triglavski steni, zaplezanih planincev v ferati nad Češko kočo in drugih nesreč, ki pa so se srečno končale.
Tako v Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) kot na PU Kranj ugotavljajo, da število gorskih nesreč ne izstopa od dolgoletnega povprečja. Tako so reševalci lani od junija do konca septembra posredovali v 116 reševanjih, kar je primerljivo s številom intervencij v enakem obdobju letos. »Na vprašanje o glavnih vzrokih hujših nesreč pa pojasnjujemo, da so poleti to zdrsi in padci z urejenih ali neurejenih poti oziroma med plezanjem,« pravi Bojan Kos s PU Kranj in dodaja, da se število nesreč spreminja v soodvisnosti od številčnosti obiska gora in zahtevnosti gorskih tur in tudi vremena: »Vsem planincem svetujemo, naj se v gore nikoli ne odpravijo nepripravljeni, od zahtevnosti poti pa mora biti odvisna tudi njihova oprema.«
Predstavnik za odnose z javnostjo GRZS Matjaž Šerkezi je sporočil, da so od začetka leta do včeraj v slovenskih gorah zabeležili 354 nesreč in 24 mrtvih. O morebitnih trendih ali slabi pripravljenosti planincev Šerkezi dodaja, da so v zadnjem času ti dobro opremljeni in opremo znajo tudi uporabljati: »Je pa res, da zadnje čase opažam povečan porast objav na družbenih omrežjih, kjer se posamezniki spuščajo v aktivnosti, ki so jim neznane. Povečano število takšnih obiskov gora pa za sabo prinese večje število nesreč. Gre za preprosto matematiko. Sobotna nesreča v triglavski steni je ravno posledica tega. Slovenska smer je plezalna smer in že najmanjša napaka je lahko usodna – krušljiva skala in vzpenjanje brez naveze – seveda to pomeni zagotovo smrt. Enako velja za številne druge lažje smeri in tudi za čisto navaden pristop na Triglav.«