Dimnikarji predlagajo akreditiranje
Dimnikarska stroka predlaga, da novela zakona o dimnikarskih storitvah poleg licenc za posamezne dimnikarje uvede tudi akreditiranje dimnikarskih družb po mednarodnem standardu.
Kranj – Čeprav v Sekciji dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) menijo, da novela zakona o dimnikarski dejavnosti, ki je že prestala prvo branje v državnem zboru, združuje med seboj nezdružljiva sistema – koncesijski sistem in prosti trg, pa po drugi strani spoznavajo, da je za nadaljnje podaljševanje obstoječega dimnikarskega sistema že prepozno, tudi zaradi verjetnih negativnih vplivov na javnost. V sekciji so se zato odločili, da bodo zaradi vrste pomanjkljivosti predlaganega zakona tega raje skušali spremeniti oziroma dopolniti. Tako so pripravili več amandmajev na zakon in jih posredovali v državni zbor. Kot pravi predsednik sekcije dimnikarjev pri OZS Simon Dovrtel, predlagane amandmaje podpirajo tudi na Gospodarski zbornici Slovenije.
Kot razlagajo v sekciji, s pripravljenimi amandmaji dimnikarska stroka predlaga dodatno krepitev tržnega modela organiziranja dejavnosti, za katerega se je na pobudo ministrstva za okolje odločil državni zbor. S tem bi zagotovili ustrezno stopnjo varnosti in kakovosti dimnikarskih storitev, zaščitili uporabnike, uredili izvajalce in zagotovili učinkovit delujoči sistem, zatrjujejo. Ena izmed poglavitnih zahtev v amandmajih se zato nanaša na zagotavljanje urejenosti, sledljivosti, enotnosti in strokovnosti storitev dimnikarskih podjetij preko njihovega akreditiranja po mednarodnem standardu ISO/IEC 17020 za storitve pregledovanja, meritev in nadzora. »Z akreditiranjem družb se lahko zagotovita ustrezna strokovnost in kvaliteta ponudnikov navedenih storitev (tudi) v modelu tržnega delovanja, ki zagotavlja konkurenčne cene,« pojasnjujejo. Z uvedbo akreditacije bi odpravili tudi konflikt interesov med izvajalsko funkcijo inštalaterjev, pečarjev in serviserjev ter nadzorno funkcijo dimnikarskih družb, poudarjajo.
V sekciji med drugim predlagajo, da iz predloga zakona črtajo člen, ki trajno omejuje cene dimnikarskih storitev navzgor, saj je to v nasprotju s tržno logiko, in predlagajo, naj država na začetku raje uvede začasni ukrep kontrole cen. Predlagajo tudi črtanje določila, da ima dimnikarska družba, ki je najbližja uporabniku, obveznost pri njem opraviti dimnikarske storitve, če jo k temu pozove, pa čeprav si s temi storitvami zaradi njegove oddaljenosti povzroča izgubo. Tudi taka ureditev je po mnenju sekcije nedopusten poseg v svobodno gospodarsko pobudo.