Tržičan Lambert von Pantz – srce Kranjske industrijske družbe
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (63)
Kranjska industrijska družba (KID) je bila tretja delniška družba na Kranjskem. Ustanovljena je bila leta 1869 in je bila predhodnica Železarne Jesenice. Njeno srce in možgane je v bistvu predstavljal izumitelj Lambert von Pantz, ki se je rodil 22. avgusta 1835 v Tržiču.
Bil je vodja Zoisovih fužin v Bohinju, nato pa v letih 1869–1889 tehnični ravnatelj KID. V tem obdobju je družba dosegala številne uspehe in postala središče takratnega svetovnega zanimanja. Pantz je namreč odkril postopek za pridobivanje feromangana v plavžu. Za to je KID na svetovni razstavi na Dunaju leta 1873 prejela zlato kolajno.
Že leta 1861 je Robert Richter v Leobnu odkril, da ima javorniška zrcalovina 7,5 odstotka mangana. Pantz je pri svojih poskusih vedno bolj spoznaval koristne lastnosti mangana v železu. Veliko naporov je vložil v raziskave, kako pridobiti v plavžu feromangan, ki so ga do tedaj pridobivali samo v talilnih loncih. Leta 1872 je svoje odkritje tako izpopolnil, da je lahko izdelal železo s stalno vsebnostjo od 10 do 12 odstotkov mangana.
Kljub izpopolnitvi pa je s svojimi poskusi nadaljeval. Leta 1874 je pri stalni temperaturi 600 stopinj Celzija trajno izdeloval železo s 40 odstotki mangana. Tujci so se začeli zanimati, kakšen postopek omogoča Pantzu, da poveča mangansko vsebino. Na Jesenice sta prišla francoska inženirja Gautier in Volton z namenom, da bi zbrala podatke za izdelavo feromangana. S pomočjo koksa in boljše rude so Francozi potem izdelali železo s 70 odstotki mangana. Ugodne prometne razmere so jim omogočile, da so lahko postavili zanj izredno nizke cene, s katerimi se javorniška proizvodnja ni mogla kosati. Kljub temu pa je kranjski feromangan še več let ostal eden glavnih izvoznih predmetov KID. Največ so ga izdelali v plavžu na Savi in dosegli najvišjo stopnjo 54 odstotkov mangana.
Lambert von Pantz je leta 1872 izumil postopek za izdelavo feromangana v plavžu, leta 1873 izumil in 1875 patentiral žičnico nihalko za prevoz manganove rude z Begunjščice (t. i. Pantzova žičnica). Leta 1876 je skonstruiral in postavil prvo slovensko gozdarsko žičnico v Podkoritu in do leta 1889 še tri za prevoz lesa in oglja predvsem iz gozdov na Pokljuki, Jelovici in Komarči. Žičnice so delovale samotežno in s tračno zavoro in so jih uporabljali več desetletij. Žičnica iz Blatnega grabna na Jelovico (delovala 1883–1964) je ohranjena kot tehniški spomenik.
Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:
V Kranju se je 26. 8. 1814 rodil duhovnik, fotograf, glasbenik, inovator, izumitelj, pesnik, slikar, izumitelj fotografije na steklo Janez Puhar.
V Škofji Loki se je 26. 8. 1840 rodil časnikar in politik Ivan Dolinar. V Trstu je bil leta 1875 med soustanovitelji društva Edinost in izdajatelj ter odgovorni urednik glasila Edinost.
V Poljanah nad Škofjo Loko se je 28. 8. 1851 rodil slovenski pisatelj, pravnik in politik dr. Ivan Tavčar. Bil je tudi ljubljanski župan in član ustavodajne skupščine Države SHS.
V Trbojah pri Kranju se je 28. 8. 1875 rodil organizator slovenskega planinstva, zdravnik Josip Tičar. Z Jernejem Demšarjem sta ustanovila prvo gorsko reševalno postajo na Slovenskem.