Spor zaradi odkupne cene delnic
Delničarji Elektra Gorenjska so odločili, da za dividende namenijo celoten bilančni dobiček v letu 2015, mali delničarji pa zaradi prenizko določene odkupne cene lastnih delnic odsvetujejo njihovo prodajo.
Kranj – Delničarji družbe Elektro Gorenjska, ki je v večinski državni lasti, so na torkovi skupščini pričakovano potrdili predlog države oziroma Slovenskega državnega holdinga, da se upravi podeli pooblastilo za odkup lastnih delnic v cenovnem razponu od 1,91 do 2,47 evra. V Društvu Mali delničarji Slovenije (MDS), ki ni uspelo z nasprotnim predlogom, da se zgornja cena določi na revidirani knjigovodski vrednosti delnice – 8,10 evra, delničarjem odsvetujejo prodajo delnic. Kot so pojasnili, najvišja možna cena za odkup, 2,47 evra, znaša le 30,49 odstotka knjigovodske vrednosti delnice, kar po njihovem mnenju nikakor ne odraža poštene vrednosti delnice Elektra Gorenjska. Obenem so v Društvu MDS, G. I. Dakota Investments Limited in Ampelus Holding Limited k tej točki že napovedali izpodbojne tožbe.
V Društvu MDS so po skupščini dodatno pojasnili, da je podlaga za razpon cene, kot jo je določil SDH, ostala neznana, saj je SDH ni želel razkriti ne delničarjem ne upravi družbe. Predstavnica SDH je namreč na skupščini dejala, da ni pooblaščena za dajanje teh informacij in da ji niti ni znano ime izvajalca cenitev, da pa so postopki potekali transparentno. Tudi predsednik uprave Bojan Luskovec in nadzorni svet, ki mu predseduje Samo Logar, sta zatrdila, da s cenitvijo ne razpolagata, ob tem pa pojasnila, da v potrjenem planu za leto 2016 ni rezerviranih sredstev, ki bi sploh omogočila družbi odkup lastnih delnic.
Delničarji so na predlog uprave in nadzornega sveta sklenili, da se za dividende nameni ves bilančni dobiček, ki je v letu 2015 znašal 2,8 milijona evrov. Tako bodo v 90 dneh prejeli dobrih 0,16 evra dividende na posamezno delnico. Seznanili so se tudi z lanskim poslovanjem družbe. Skupina Elektro Gorenjska je v letu 2015 dosegla čisti poslovni izid v višini 7,2 milijona evra, kar je 30 odstotkov več kot v letu 2014. EBIT-marža je znašala 6,6 milijona evrov, kar je nekoliko manj kot predlani, ko je znašala 7,3 milijona evrov. Matična družba Elektro Gorenjska je v letu 2015 dosegla 38,1 milijona evrov prihodkov iz poslovanja, kar je 1,3 odstotka več kot predlani, in 5,6 milijona evrov čistega dobička oz. skoraj 23 odstotkov več kot leta 2014. Čistega bilančnega dobička je bilo 2,8 milijona evrov, kar je za 700 tisoč evrov več kot v letu 2014. Lani so za investicije namenili 18 milijonov evrov, letos pa načrtujejo za 15,5 milijona evrov investicij.
Predsednik uprave Bojan Luskovec je v okviru predstavitve letnega poročila tudi poudaril, da si Elektro Gorenjska želi pridobiti lastno koncesijo sistemskega operaterja, ki jo ima trenutno v lasti sistemski operater SODO, s katerim pa zaradi nekorektnega in neposlovnega odnosa Elektro Gorenjska ne uspe podpisati niti aneksa za omrežnino za minulo leto.