
Klemenčič še vodi Sovo
Premier Miro Cerar pravi, da ne bo dopustil diskreditacije Sove, zato od njenega direktorja, Kranjčana Zorana Klemenčiča, pričakuje, da bo zagotovil profesionalno delovanje Sove.
Strelec načrtoval umor zdravnika
Slovensko javnost je v ponedeljek pretresla huda tragedija, ki se je zgodila v izolski bolnišnici. Tam je sedemdesetletni moški iz Svetega Antona pri Kopru hladnokrvno ustrelil zdravnika in dva koprska policista. V strelskem napadu na hodniku bolnišnice je umoril 36-letnega zdravnika, urologa, in 43-letnega policista, 46-letnega policista, ki ga je skupaj s kolegom iz patrulje skušal zaustaviti, ko je moški z avtomobilom zapuščal bolnišnico, pa zdravijo v ljubljanskem kliničnem centru, njegovo stanje pa je stabilno. Med zapuščanjem območja bolnišnice z osebnim vozilom je med policijsko patruljo, ki je prva prišla na kraj dogodka, in moškim prišlo tudi do medsebojnega obstreljevanja, v katerem je napadalec tudi umrl. Ali je umrl pod strelom policista ali si je sodil sam, bo pokazala nadaljnja preiskava. Kot je pokazala dosedanja kriminalistična preiskava, se je storilec najverjetneje odločil umoriti zdravnika, češ da zavlačuje z zdravljenjem njegovega rakavega obolenja. Pripravljal naj bi se tudi, da bo isti dan tudi sam umrl, saj je znancem govoril, da se pripravlja na svoj pogreb in da želi žarni pokop, je povedal vodja koprskih kriminalistov Dean Jurič. Vendar pa tisti, ki jim je to povedal, niso mogli vedeti, da se pripravlja na strelski napad, saj so sklepali, da se pripravlja na svojo smrt zaradi bolezni. Policija je še ugotovila, da je napadalec streljal s pištolo znamke Crvena zastava, ki jo je najbrž dobil na črnem trgu in je imela izbrisane številke, v bolnišnici izstrelil osem ali devet nabojev, nato pa s pištolo, ki jo je vzel ubitemu policistu, izstrelil še dva do štiri naboje. Kriminalisti so po napadu na storilčevem domu našli tudi avtomatsko puško. V njegovo stanovanje so vstopili na povabilo lastnika stanovanja, saj je preiskovalni sodnik zaradi storilčeve smrti zavrnil hišno preiskavo, tako da policisti stanovanja podrobno niso pregledali. Ugiba se sicer, da je imel storilec v stanovanju morda še kakšno drugo orožje ali mogoče celo razstrelivo, po Juričevih besedah pa je tudi možno, da se je nameraval po napadu doma zabarikadirati in po potrebi uporabiti orožje. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je po dogodku zavrnila možnost, da bi bil motiv za strelski napad v Izoli dolge čakalne vrste, Zdravniško zbornico Slovenije in zdravniški sindikat Fides, ki sta odgovornost za vse večje napetosti pripisala državi, pa je okrcala, da takšne tragedije izrabljata za politično manipulacijo in sindikalni boj. Napovedala je, da bodo z direktorji vseh slovenskih bolnišnic prihodnji teden skušali ugotoviti, kakšne so varnostne razmere pri njih, kakšne protokole imajo in kako se zaposleni odzovejo v izrednih razmerah.
Za zaostritev tudi družinski zdravniki
Prejšnji teden smo poročali, da se v zdravniškem sindikatu Fides kljub nadaljevanju pogajanj z vlado pripravljajo na morebitno stavko, ta teden pa smo v medijih zasledili tudi napovedi sindikata družinskih zdravnikov Praktikum, da bodo tudi oni zaostrili sindikalni boj, če bo vlada še naprej zavračala njihove zahteve. Tako bodo bolnike, če se do 23. vlada ne bo zadovoljivo odzvala, začeli pogosteje napotovati na preiskave, s čimer bodo težave zaradi pomanjkanja časa za celostno obravnavo bolnikov preložili na sekundarno raven, je za časnik Dnevnik napovedal predsednik Praktikuma Igor Muževič. Ključna zahteva družinskih zdravnikov je, da bi bila norma pri številu opredeljenih bolnikov 1200 posameznikov na zdravnika, medtem ko po njihovih podatkih zdaj zdravnik v povprečju skrbi za okoli 1800 ljudi, pri čemer imajo nekateri zdravniki tudi več kot 3000 opredeljenih pacientov. Vzrok za takšne ekstreme so po eni strani težave pri zaposlovanju dodatnih zdravnikov v odročnejših krajih, drugi vzrok za kopičenje pacientov pa je, da zdravstveni domovi in koncesionarji z dodatnimi pacienti pridobijo tudi več denarja. Zato pričakujejo tudi spremembo obračunskega modela.
Cerar še vedno zaupa Klemenčiču
Predsednik vlade Miro Cerar je v torek ocenil, da ni razlogov, zaradi katerih ne bi bilo mogoče direktorju Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Zoranu Klemenčiču zaupati tudi v prihodnje. Tako se je odločil po tem, ko mu je Klemenčič podal izčrpno poročilo glede očitkov v anonimkah – o korupciji in neobvladovanju položaja na Sovi. Cerar je poudaril, da se mora Klemenčič soočati z nepotističnimi, klientelističnimi in nekaterimi drugimi nesprejemljivimi praksami, ki jih je začel prekinjati z uveljavljanjem profesionalnega delovanja, zato je pomembno, da nadaljuje s svojim delom.