
V gneči zamude avtobusov
Ob spremembah vremena in ob koncu tedna zaradi obilice stoječe pločevine v dolgih kolonah trpi tudi javni prevoz. Minuli teden so tako ob ohladitvi ponekod avtobusi zaradi kolon zamujali tudi po dve uri.
Bled – Večkilometrske kolone pred avtocestnim predorom Karavanke so postale že stalnica, podobno sliko pa ob koncu tedna, praznikih ali nenadnih spremembah vremena kažejo tudi nekatere lokalne ceste, kar vpliva tudi na javni prevoz. Minulo sredo je ob ohladitvi tako prišlo do nenadne selitve večjega števila turistov z Bleda in Bohinja, zaradi česar so nastali daljši zastoji skozi Bled pa vse do avtocestnega priključka v Lescah. Posledično so zaradi tega zamujali tudi avtobusi, tako so nekateri v Radovljici zamujali tudi po dve uri. Kot je povedala Monika Bukovec iz skupine Arriva v Sloveniji, pod katero spada tudi Alpetour, so zastoji v času visoke turistične sezone vsakodnevni in iz leta v leto pogostejši. »Največ jih je ob sobotah, nedeljah in praznikih ter v primeru izjemnih vremenskih razmer. Najdaljši zastoji so na območju Bleda, zlasti na relaciji Mlino–Bled–Lesce–Radovljica,« je dejala in dodala, da gospodarsko škoda ni neposredno izračunljiva, zanesljivo pa gre za večjo porabo goriva. Zastoji in posledično zamude velikokrat privedejo tudi do nezadovoljstva potnikov, ki ne prispejo pravočasno na cilj.
Kaže pa, da spodbujanje trajnostne mobilnosti, za kar si prizadevajo v turističnih krajih, tudi dosega svoj namen, saj v podjetju Arriva pravijo, da v zadnjih letih beležijo v skupini Arriva Slovenija na gorenjskem koncu stalen porast števila potnikov. »Ta je še zlasti opazen v poletnih mesecih, ko Slovenijo obiščejo turisti. Turisti, tako tuji kot tudi domači, se zavestno in vedno pogosteje odločajo za 'zeleno' obliko prevoza – javni potniški promet. Na povečano povpraševanje odgovarjamo z dodatnimi vožnjami na odhodih linij, ki so najbolj zasedene. Za tuje potnike pripravimo brošuro v angleškem jeziku, kjer na enem mestu najdejo vse potrebne informacije za potovanje z našimi avtobusi. Poleg tega v poletnih mesecih na najbolj obiskanih turističnih točkah dodatno angažiramo še študente, ki posredujejo potnikom informacije iz prve roke.«
Na vprašanje, kaj bi najbolj pripomoglo k rešitvi najbolj izstopajočih težav, pa poudarjajo, da bi k zmanjšanju cestnih zastojev na Gorenjskem veliko pripomogla izgradnja blejske obvoznice. Možnosti za izboljšanje, glede na težnje k spodbujanju javnega prevoza oziroma trajnostne mobilnosti, pa vidijo predvsem v večji pretočnosti prometa na območju Bleda in Bohinja.