Soba z razgledom na vrt
Tega je že več kot deset let, ko sem v notranjosti Črne gore prvič videla manjše naselje lesenih hišk trikotne oblike. Postavili so jih tako rekoč sredi ničesar. Takrat je turistična vodnica hitela z razlaganjem, da je idejo uresničil lastnik bližnjega kmečkega turizma, saj se na ta način njegovi gostje lahko povežejo z naravo, okoljem, se 'odklopijo od ponorelega sveta'. Niti sanjalo se mi ni, da gledam nekaj, kar je kasneje dobilo ime glamping.
Danes glamping pomeni glamurozni kamping oziroma kampiranje z več ali manj dodanega razkošja – brez (mokrih) spalnih vreč, če povemo po domače.
Glamping namestitve tudi na Gorenjskem rastejo kot gobe po dežju. Vsakič pri načrtovanju tovrstnih namestitev na lestvico udobja dodajo kaj novega, nadgradijo izkušnjo luksuza tudi v smislu 'manj je več', bolj ekskluzivno, posebno. Zadnji takšen glamping, lesene hiške, ki so zrasle ob hotelu v Ribnem, so umeščene v gozd, stojijo na pilotih, so uporabne poleti in pozimi, imajo v sklopu terase leseno kad na drva s pokrovom, privlačno notranjost, celo televizor. Nekaj metrov stran ima vsaka hišica svoje toaletne prostore in prho, vse še skupno savno. Okolica ponuja gostom še kakšen dodaten sladkorček. Seveda je tudi cena nočitve z zajtrkom primerna tovrstni (zunanji hotelski) sobi z razgledom na vrt, saj že navsezgodaj lahko kar iz postelje zakorakaš naravnost v kad, ki jo obdaja smrekov gozd, ali si privoščiš kozarec penečega vina in jagode, še preden sonce vzide.
Če potegnemo vzporednico z nekaterimi cenami nočitev z zajtrkom v sobah domačih hotelov višjega ranga, je v času sezone – sploh če je vremenska napoved lepa – glamping lahko tudi dražji luksuz. A za tujce vreme ni ravno moteč element. Radi imajo ponudbo slovenskega glampinga. In če je ta prijazen še do hišnih ljubljenčkov, se lahko zgodi, da so kapacitete že za mesec dni vnaprej razprodane.
Slovenci smo šli skozi obdobje, ko je bilo modno gojenje polžev; potem je bil zanimiv česen, že dalj časa pa je v porastu zdrav način življenja, zdrava hrana in sploh vse, kar je pristno, domače. Prihodnost morda prinese tudi primer nudističnega glampinga, vstopamo pa v čas luksuznega asketizma, ko bodo ljudje za odmik od hrupnega mestnega vrveža, za jutranjo kopel v čebru deževnice, visečo mrežo sredi gozdne jase, vonj po gozdnih jagodah ali jutranji mokri travi pripravljeni plačati mastne denarce. In v tem bi bili oziroma smo Slovenci res dobri, saj imamo radi denar, gozdnih jas in travnikov nam pa (za zdaj) tudi še ne manjka.