Poklonili so se svoji zgodovini
Pri Plečnikovem spomeniku žrtvam v Dolenji vasi je potekala spominska slovesnost. Pred 73 leti so nemški okupatorji tu ustrelili devetnajst talcev, prav toliko let je minilo od ustanovitve Prešernove brigade v Potoku.
Dolenja vas – Spomenik pred Dolenjo vasjo je postavljen v spomin 338 padlim borcem in žrtvam iz Selške doline in 19 talcem, ki so jih Nemci julija 1943 ustrelili na tem mestu. Spomenik so po osvoboditvi postavili na pobudo Nika Žumra iz Železnikov, njegov avtor je arhitekt Jože Plečnik, pri tem je sodelovala tudi njegova učenka Vladimira Bratuž. Plečnikov spomenik, ki velja za najlepši spomenik NOB, so junija letos razglasili za kulturni spomenik državnega pomena.
Udeležence slovesnosti Pomni dolina, ki so jo pripravili Občina Železniki, Skupnost borcev Prešernove brigade, Združenje borcev za vrednote NOB Škofja Loka in Občinska organizacija za vrednote NOB Železniki, je najprej nagovoril župan Anton Luznar. Dejal je, da je bil slovenski narod večkrat izpostavljen težkim preizkušnjam, ko se je moral boriti za svoj obstoj in svoje pravice. Ena najtežjih je bilo obdobje od 1941 do 1945, ko je nastala protifašistična fronta in so se Slovenci odločili za odpor proti okupatorju in po štirih letih skupaj z zavezniki tudi izbojevali zmago nad fašizmom in nacizmom. Druga velika preizkušnja je bila vojna za samostojno Slovenijo leta 1991. Anton Luznar, ki je obnovil tudi tragedijo talcev sredi zelenega polja pred Dolenjo vasjo, pa je spomnil še na nekatere druge obletnice: na ustanovitev kovinarske zadruge pred 70 leti v Železnikih, iz katere se je razvila današnja uspešna industrija v Selški dolini, in na pogumno poslovno odločitev o odkupu Domela pred 20 leti, po zaslugi katerih je danes gospodarstvo v dolini močno, brezposelnost nizka in življenje v občini privlačno.
Na slovesnosti, ki so jo s kulturnim programom obogatili kulturniki iz Selške doline, so se poklonili svoji zgodovini in se s spoštovanjem spomnili žrtev, ki so padle, da danes lahko mi živimo v miru in svobodi. Tudi slavnostni govornik Andrej Babič, častni predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kranj, je spregovoril o padlih talcih in o ustanovitvi Prešernove brigade, nastale v bližnjem Potoku. Žrtve niso bile zaman, je menil govornik in se vprašal, ali tudi še danes lahko mislimo enako, ko družbo obvladuje divji kapitalizem, ko smo zadolženi za 32 milijard evrov, ko se razprodaja premoženje in ko nepoštene elite kopičijo denar na računih v tujini. Ni vse slabo, a manjka nam prodornih in poštenih politikov in gospodarstvenikov, je dejal govornik. Ob letošnji slovesnosti so pohodniki prvič krenili na pohod po poti Prešernove brigade iz Potoka prek Kala, Slemena in Stirpnika do Dolenje vasi, kjer so se pridružili slovesnosti.