Ljudje bi sami izbirali izvajalca pogrebne dejavnosti
Zakon o pogrebni in pokopališki dejavnosti bo moral znova v odločanje v državni zbor. Državni svet je namreč v sredo o njem izglasoval odložilni veto. Ne strinjajo se, da bi ta javna služba postala tržna.
Kranj – Pogrebna dejavnost obsega zagotavljanje 24-urne dežurne službe za prevzem in prevoz pokojnika (to je obvezna občinska gospodarska javna služba), prevoz, pripravo in upepelitev pokojnika ter pripravo in izvedbo pogreba. Pokopališka dejavnost pa vključuje upravljanje ter urejanje pokopališč in ju zagotavlja občina. Novi zakon, ki ga je nedavno sprejel državni zbor, pa pogrebno dejavnost razen 24-urne dežurne službe prepušča trgu. Po mnenju večine državnih svetnikov naj bi ta storitev ostala v javnem interesu.
Odložilni veto na zakon je predlagala komisija državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, ki je opozorila, da je organiziranje pogrebne dejavnosti izvirna pristojnost občin in bi jim zakon zato moral prepustiti odločitev, kako jo izvajati. Občine pa bi to dejavnost bodisi opredelile kot gospodarsko javno službo bodisi jo prepustile trgu. Doslej je bila pogrebna dejavnost po občinah različno urejena, opredeljevali so jo občinski odloki. Lani je imelo po podatkih ministrstva za gospodarstvo v Sloveniji 67 poslovnih subjektov registrirano opravljanje pogrebno-pokopališke dejavnosti, te pa je opravljalo tudi 33 komunalnih podjetij. Po mnenju zakonodajalca je bil dosedanji zakon zastarel (sprejet je bil leta 1984), njegove posamezne rešitve niso bile več ustrezne za današnji čas, pomanjkljiva zakonodaja pa je povzročala, da se je zakon razlagal različno, kar je bilo tudi krivo različni ureditvi te dejavnosti v lokalnih skupnostih. To je ugotovilo tudi revizijsko poročilo računskega sodišča. Novi zakon naj bi te težave odpravil. V skladu z novim zakonom bi državljani lahko sami izbrali izvajalca pogrebnih storitev. Pokopališka dejavnost bi ostala v pristojnosti občin, medtem ko se bi pogrebna dejavnost, če bi bilo to mogoče, izvajala v okviru proste gospodarske pobude kot tržna dejavnost.
Večina državnih svetnikov, ki je minuli teden izglasovala odložilni veto, je prepričanih, da je organiziranje opravljanja pokopališke in pogrebne dejavnosti v skladu z veljavno zakonodajo, zakonom o lokalni samoupravi, v izvirni pristojnosti lokalnih skupnosti, ministrstvo za gospodarstvo pa je vanj poseglo brez resne predhodne analize. Zakon bo šel v ponovno odločanje najverjetneje na prvi jesenski seji državnega zbora, za njegovo sprejetje pa bo potrebna absolutna večina.