Loški muzej je spregledani biser

Direktorica Saša Nabergoj je škofjeloškim občinskim svetnikom predstavila strateški načrt Loškega muzeja do leta 2020. Severno pročelje kliče po obnovi.

Škofja Loka – V Loškem muzeju se dogajajo izjemne stvari, a za to malokdo ve, kar želijo v prihodnje spremeniti in odkriti ta spregledani biser, je dejala direktorica Loškega muzeja Saša Nabergoj, ko je na seji občinskega sveta predstavila strateški načrt muzeja od 2016 do 2020. Eden od strateških ciljev je tudi povečati dostopnosti muzejskih zbirk javnosti.

Te nameravajo v prihodnje tudi modernizirati in digitalizirati, jih razširiti in vzpostaviti nekatere nove, med njimi denimo športno, pasijonsko, Šubičevo, industrijsko dediščino. Pozornost bodo namenili tudi pedagoškim programom. Že sedaj muzej obišče veliko ljudi in je v slovenskem merilu med bolje obiskanimi, v prihodnje pa nameravajo število obiskovalcev še povečati. Ob obnovi stavbe nameravajo poskrbeti za gibalno ovirane in že mesecu dni bo za dostop invalidov odprta rampa. V načrtih imajo tudi odprtje muzejske trgovine, tudi virtualne, razmišljajo o muzejski kavarni, okrepili bi tudi dejavnosti na prostem, kar se je kot dobro izkazalo ob muzikalu Cvetje v jeseni in ob nedavnem Historialu. Programi so ukrojeni po lokalnih potrebah, a s svojimi mednarodno relevantnimi temami tudi globalno naravnani, je dejala direktorica Nabergojeva, ki je na tem mestu leto dni. Ob predstavitvi strateškega programa do leta 2020 pa ni mogla mimo potrebe po obnovi. Po njej najbolj kliče severno pročelje, obnoviti bi kazalo tudi podstreho, depoje, stolp. Ob tem je župan Miha Ješe dejal, da bodo letos pripravili projekte za obnovo, izvedba pa bo odvisna od tega, ali jim bo uspelo pridobiti kakšna sredstva. Tudi direktorica Nabergojeva poudarja potrebo po pridobivanju drugih virov, zlasti na evropskih razpisih.

Občinski svetniki so podprli strateški načrt muzeja, navrgli pa tudi nekaj predlogov, denimo o vzpostavitvi zbirke o znanih Ločanih ali dopolnitvi zbirke o novejši zgodovini z dogajanjem po 9. maju 1945.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 25. julij 2011 / 07:00

Omara v kleti

»Spomladi leta 1978 sem za radijski literarni večer izbral in povezal nekaj odlomkov iz Menueta v dramatično, pa tudi lirično monodramsko pripoved o doživljanju hajke v krimskih gozdovih. Za inte...

Objavljeno na isti dan


Šenčur / ponedeljek, 22. julij 2019 / 21:18

Šenčur bo dobil trgovski center

Ob regionalni cesti Kranj–Brnik v Šenčurju raste Hoferjev trgovski center. Občina Šenčur pa namerava na tem delu ceste zgraditi krožno križišče s povezavo v poslovno cono.

Kronika / ponedeljek, 22. julij 2019 / 21:17

Hribovka Mojca pravi zgled

Na več izhodiščnih točkah zahtevnih planinskih poti na Vršiču in v Ratečah so postavili opozorilne table s podobo »hribovke Mojce«, ki planincem svetuje, naj pot nadaljujejo samo z ustrezno opremo.

GG Plus / ponedeljek, 22. julij 2019 / 21:16

Ko telo ne uboga, ustvarja srce

Kako nastane slika iz listov, ki nam jih podari narava? Pa ne le ena sama slika. Čudovit kolaž različnih motivov s tehniko posušenega cvetja je na razstavah že predstavila Ljuba Brajnik iz Naklega. Ko...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. julij 2019 / 21:14

V Tržiču potrebujejo vsaj tri poštarje

V Sindikatu poštnih delavcev so nezadovoljni z uresničevanjem februarskega dogovora o stavkovnih zahtevah v Pošti Slovenije. V Tržiču manjkajo vsaj trije poštarji, obstoječi pa imajo že preveč nadur.

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. julij 2019 / 21:14

Investicija za trideset milijonov evrov

Podjetje Iskra Mehanizmi začenja več kot tridesetmilijonsko investicijo v poslovni coni ob brniškem letališču.