Loški muzej je spregledani biser

Direktorica Saša Nabergoj je škofjeloškim občinskim svetnikom predstavila strateški načrt Loškega muzeja do leta 2020. Severno pročelje kliče po obnovi.

Škofja Loka – V Loškem muzeju se dogajajo izjemne stvari, a za to malokdo ve, kar želijo v prihodnje spremeniti in odkriti ta spregledani biser, je dejala direktorica Loškega muzeja Saša Nabergoj, ko je na seji občinskega sveta predstavila strateški načrt muzeja od 2016 do 2020. Eden od strateških ciljev je tudi povečati dostopnosti muzejskih zbirk javnosti.

Te nameravajo v prihodnje tudi modernizirati in digitalizirati, jih razširiti in vzpostaviti nekatere nove, med njimi denimo športno, pasijonsko, Šubičevo, industrijsko dediščino. Pozornost bodo namenili tudi pedagoškim programom. Že sedaj muzej obišče veliko ljudi in je v slovenskem merilu med bolje obiskanimi, v prihodnje pa nameravajo število obiskovalcev še povečati. Ob obnovi stavbe nameravajo poskrbeti za gibalno ovirane in že mesecu dni bo za dostop invalidov odprta rampa. V načrtih imajo tudi odprtje muzejske trgovine, tudi virtualne, razmišljajo o muzejski kavarni, okrepili bi tudi dejavnosti na prostem, kar se je kot dobro izkazalo ob muzikalu Cvetje v jeseni in ob nedavnem Historialu. Programi so ukrojeni po lokalnih potrebah, a s svojimi mednarodno relevantnimi temami tudi globalno naravnani, je dejala direktorica Nabergojeva, ki je na tem mestu leto dni. Ob predstavitvi strateškega programa do leta 2020 pa ni mogla mimo potrebe po obnovi. Po njej najbolj kliče severno pročelje, obnoviti bi kazalo tudi podstreho, depoje, stolp. Ob tem je župan Miha Ješe dejal, da bodo letos pripravili projekte za obnovo, izvedba pa bo odvisna od tega, ali jim bo uspelo pridobiti kakšna sredstva. Tudi direktorica Nabergojeva poudarja potrebo po pridobivanju drugih virov, zlasti na evropskih razpisih.

Občinski svetniki so podprli strateški načrt muzeja, navrgli pa tudi nekaj predlogov, denimo o vzpostavitvi zbirke o znanih Ločanih ali dopolnitvi zbirke o novejši zgodovini z dogajanjem po 9. maju 1945.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 11. julij 2007 / 07:00

V deželi prijaznosti in prometnega kaosa

Pred meseci se je pet Žirovničanov odpravilo na zanimivo avanturo po Maroku, za katerega pravijo, da je dežela prijaznosti in prometnega kaosa. V petih dneh so z džipom prevozili dva tisoč kilometrov.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 4. februar 2008 / 07:00

Nekaj najlepšega o Sloveniji

Najboljše fotografije Bogdana Kladnika in najlepše pesmi Shirlie Roden, posvečene Sloveniji, združene v knjigi in zgoščenki z naslovom Preprosto Slovenija - Simply Slovenia.

Zanimivosti / ponedeljek, 4. februar 2008 / 07:00

Anketa: Raje zvezdnik kot politik

Jutri je še zadnji dan za pustne norčije, še zadnja priložnost, da se našemimo in spremenimo svojo identiteto. V katerega politika ali drugega znanega Slovenca bi vi se preoblekli na pustni dan?

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. februar 2008 / 07:00

IBI le za prekupčevanje

Vse kaže, da nima nihče več resnih namenov z IBI-jem, nekdanjim ponosom kranjske tekstilne industrije. Tkanina Celje ga je nekaj tednov po odkupu prodala.

Kranj / ponedeljek, 4. februar 2008 / 07:00

Odslej tudi inženirji informatike

V Tehniškem šolskem centru (TŠC) Kranj bodo v prihodnjem študijskem letu začeli izvajati še višješolski strokovni program informatika.

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 4. februar 2008 / 07:00

V Vršajnu že gradijo

Lani je Občina Gorenja vas-Poljane v sodelovanju z lastniki zemljišč začela graditi komunalno infrastrukturo v novem naselju Vršajn, kjer bo prostora za 17 družinskih hiš.