Zaidejo zlasti neizkušeni planinci
Zadnje tri primere, ko so v bohinjskih gorah na brezpotje zašli tuji planinci, lahko pripišemo njihovi gorniški neizkušenosti.
Bohinj – Bohinjski gorski reševalci so morali ta mesec že trikrat posredovati, ker so se tuji planinci izgubili v gorah na območju Bohinja. Minuli teden smo že poročali, da se je prejšnji torek pri vzponu z Voj proti Vodnikovemu domu na Velem polju smrtno ponesrečil danski planinec, ki je s prijateljema z označene poti zašel na zelo zahtevno neprehodno območje. Pred natančno tednom dni pa so bohinjski gorski reševalci priskočili na pomoč tudi ameriškemu planincu, ki se je izgubil na poti od Mostnice proti Vodnikovemu domu. Že teden dni pred tem sta se na poti od Vodnikovega doma proti Stari Fužini izgubila litovska planinca, ki so ju morali gorski reševalci z zahtevnega terena rešiti celo s pomočjo vrvne tehnike.
Z vprašanjem, zakaj se tujci tako pogosto izgubijo v naših gorah, smo se obrnili na predsednika društva Gorska reševalna služba Bohinj Janeza Rozmana, ki vzroka za omenjene primere izgubljenih planincev ne pripisuje slabi označenosti planinskih poti, nasprotno, te so po njegovem mnenju dobro označene. »Glavni razlog, da so ti planinci zašli z markiranih poti, je njihova neizkušenost, zaradi katere niso prepoznali, da ne hodijo več po označeni poti. Zato se tudi niso ustavili in obrnili, ko je poti zmanjkalo,« je razložil.
Pred odhodom na gorsko turo, posebej nepoznano, je treba o njej pridobiti čim več informacij, še zlasti o pasteh, ki morebiti planinca čakajo na poti do vrha, svetuje Rozman. Na možnost, da smo zašli z označene poti, moramo pomisliti takoj, ko pot postaja vedno manj vidna in utrjena. »Tedaj je treba takoj obrniti do mesta, kjer smo skrenili s prave poti. Če pa kljub vsemu zaidemo v težave, je treba čim prej poklicati pomoč gorskih reševalcev, da ne bo prepozno, kot je bilo v primeru danskih planincev,« je povedal Rozman.