Za zapis pravice do pitne vode v ustavo si prizadeva Kamničan Brane Golubovič iz civilne iniciative Za Slovenijo in svobodo, ki je pred časom v podporo spremembi zbrala 56 tisoč podpisov. / Foto: Aleš Senožetnik

Pravica do vode v ustavo

Na torkovi seji državnega zbora so poslanci z dvotretjinsko večino izglasovali sklep o pričetku vpisa pravice do vode v ustavo. Brane Golubovič iz civilne iniciative, ki je pred časom zbrala 56 tisoč podpisov za spremembo ustave, pravi, da je to pomemben korak in precej več kot le simbolno dejanje.

Z dvotretjinsko večino, ki jo je na torkovi seji izglasovalo 65 poslancev, proti ni bil nihče, je državni zbor dal zeleno luč za začetek postopka za zapis pravice do varne pitne vode v ustavo. Do dejanske spremembe bo prišlo predvidoma jeseni. S tem bo Slovenija postala ena izmed redkih držav, ki imajo pravico do pitne vode zapisano v temeljnem državnem aktu.

Ljubljana – Za vpis pravice do varne pitne vode v ustavo si prizadeva Kamničan Brane Golubovič iz civilne iniciative Za Slovenijo in svobodo, ki je pred časom zbrala 56 tisoč podpisov v podporo predlogu. S sprejetjem sklepa o pričetku spreminjanja ustave je Slovenija korak bližje cilju, da postane ena izmed redkih držav, ki ima pravico do vode vpisano v temeljni ustavni akt. Do dokončne spremembe ustave naj bi prišlo jeseni.

»Vsi se zavedamo, da je mogoče katerokoli zakonodajo, tudi trenutno, ki ureja področje pitne vode in vodnih virov, spremeniti dokaj enostavno in hitro,« pravi Golubovič in dodaja, da zato sprememba ustave ne pomeni zgolj simbolnega dejanja. »Slovenska zakonodaja je podrejena direktivam Evropske unije in mednarodnim pogodbam, ki so nad zakoni, medtem ko je Ustava RS edini dokument, ki se temu ne podreja.«

S spremembo državni zbor ustavni komisiji predlaga, da se pri spremembi ustave smiselno upošteva, da ima vsak pravico do varne pitne vode, da so naravni viri naravno vodno javno dobro v upravljanju države, da služijo oskrbi prebivalstva in niso tržno blago, ter da se vodooskrba prebivalstva zagotavlja preko javnih služb. S spremembo ustave podeljevanje koncesij zasebnim domačim in tujim družbam tako ne bo več mogoče, prav tako ne ustvarjanje dobička z vodooskrbo.

»V poletnih mesecih bo treba odpraviti še zadnje dileme glede predloga spremembe ustave, kot na primer kaj z že podeljenimi koncesijami za vodooskrbo prebivalstva, ter odgovoriti na nekatera še odprta vprašanja. Pomembno je, da se aktivnosti usklajevanja med politiko in stroko (pravno in vodarsko) ter civilno družbo nadaljujejo, saj bomo le tako prišli do učinkovitega predloga, ki bo sprejet jeseni,« dodaja Golubovič, ki se zaveda, da ustava ni vsemogočna in da je za največje varstvo naših voda pomembno doseči zavedanje vsakega izmed nas, kako pomembna je voda in naš odnos do nje.

Voda je redka dobrina

Prav zavedanje, da je voda redka dobrina, je po mnenju predstavnikov civilne iniciative za vpis pravice do vode v ustavo ključno, da s tem edinstvenim naravnim virom tudi bolj odgovorno ravnamo. Zavedanje povprečnega državljana o pomenu vode za življenje, pa še vedno ni zadostno, saj, kot dodaja Golubovič, z vodo še vedno ravnamo preveč potratno in neodgovorno. »Voda nam daje življenje, brez nje je zgodbe konec. Kot je rekla Lučka Kajfež Bogataj, bi se naš planet lahko imenoval tudi planet Voda in ne Zemlja,« razmišlja sogovornik.

»Le tri odstotke vseh vodnih zalog predstavlja sladka voda. Od tega je dva odstotka teh zalog v ledu, le odstotek pa je pitne vode. Zaradi klimatskih sprememb, rasti prebivalstva, urbanizacije, industrializacije in kmetijstva je vode vedno manj. Redke dobrine pa so zanimive za zasebni kapital. Slovenija je država z izjemno bogatimi vodnimi viri, zato je še pomembneje, da jih zaščitimo. Voda je največji nacionalni interes Slovenije,« zaključuje Brane Golubovič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 18. julij 2015 / 19:00

Zadovoljni doma

V začetku tedna se je domov vrnila trinajsterica slovenskih atletov in atletinj, ki je navdušila na evropskem prvenstvu za mlajše člane, ki je potekalo v estonskem Talinu.

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

V deželo pomaranč

Obisk Andaluzije (Andalucie), najjužnejše španske pokrajine, bi lahko poimenoval tudi (H)ola, ole in drugo govoričenje iz telenovel.

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Z balonom pod nebo

Posebne vrste avantura je polet s toplozračnim balonom, velikansko napihljivo pošastjo, ki v košaro sprejme tudi "običajne" potnike, željne adrenalina ...

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Besede

Rada imam besede. Z njimi se igram, jih sestavljam, črtam in premetavam sem in tja. Imam jih za svoje zaveznice, pogosto pa mi prav njihova uporaba prinese tudi težave.

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Čarobna moč pravljic

Ko je Rdeča kapica prišla v gozd, je srečala volka. Ni vedela, kakšna hudobna žival je, in zato se ga ni nič ustrašila. "Dober dan, Rdeča kapica," ji je rekel volk. "Dober dan, volk," je odgovorila de...

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Vzgoja malega potrošnika

Otroci nas opazujejo in oponašajo, zato se vprašajmo, kako se obnašamo kot kupci. Nakupujemo impulzivno ali načrtujemo nakupe?