Napovedi tudi letos obetavne
Po lanski izredno dobri turistični sezoni, ko je k povečanemu obisku gorenjskih turističnih krajev pripomoglo tudi lepo vreme, se vsaj take, če ne celo boljše sezone nadejajo tudi letos.
Bled, Bohinj, Kranjska Gora – Grožnje terorističnih napadov so že lani preusmerile turistične tokove, tako da je na porast števila nočitev tudi v gorenjskih turističnih krajih med drugim prispevalo dejstvo, da veljamo za varno državo, meni direktor Turizma Bled Jaka Ažman. Kljub lanski rekordni sezoni na Bledu se letos nadejajo ponovnega porasta turističnih nočitev, a zdaj ne več toliko zgolj na račun občutka varnosti, ki ga ponuja naša država, ampak naj bi k temu prispeval dober glas, ki ga širijo obiskovalci, ki so lani dopustovali na Bledu, poudarja Ažman.
Na Bledu so že v prvih šestih mesecih letos ustvarili za štiri odstotke več nočitev kot v enakem obdobju lani, napovedi pa so po Ažmanovih besedah zelo dobre tudi za julij, avgust in september, ko naj bi bili hoteli zapolnjeni od 90- do 95-odstotno. Vsi hoteli so ta čas bolje zasedeni kot lani, pri čemer prevladujejo gostje iz Anglije, Italije, Nemčije in Madžarske, gostje prihajajo tudi iz azijskih držav, Združenih držav Amerike, Avstralije in Francije. »V zadnjem času sobe polnijo tudi individualni gostje, ki večinoma iščejo aktivne počitnice,« je še dodal Ažman. Po mnenju Blaža Vebra iz Turizma Kranjska Gora je varnost zagotovo kategorija, ki vpliva na izbiro destinacije, sploh odkar tudi Slovenijo predstavljajo kot eno varnejših držav. »Na račun razmer v Turčiji in severni Afriki je pridobila celotna Evropa, saj evropski turisti ostajajo znotraj njenih meja.« Čeprav so se turistični tokovi s severa Evrope na našem območju preusmerili predvsem proti hrvaški obali, pa bo po njegovem s tranzitom pridobila tudi Slovenija. »Od vsake destinacije posebej pa bo odvisno, kako bo to izkoristila.« V Kranjski Gori se glede na rezervacije ob začetku šolskih počitnic nadejajo 15 do 20 odstotkov boljše zasedenosti nastanitvenih zmogljivosti v dveh poletnih mesecih in septembru v primerjavi z enakim obdobjem lani. Kljub temu želi pri pričakovanjih ostati realen. »Ne vemo recimo, kako se bo v turizmu odrazilo dogajanje v Veliki Britaniji. To za nas predstavlja velik izziv, saj med tujimi gosti štirideset odstotkov nočitev ustvarijo gostje z angleškega trga,« priznava Veber. Med tujimi gosti sicer prevladujejo Italijani, Angleži, Hrvati in Nemci. Ob tem je Veber še dejal, da so letos marketinške akcije usmerili predvsem na tiste turistične trge, s katerih je Slovenija dosegljiva z avtobusom.
Vsaj takšnega turističnega izkupička kot lani, če ne boljšega, se nadejajo tudi v Bohinju, pravi direktor Turizma Bohinj Klemen Langus. »Če bomo ostali na lanski ravni, ko smo imeli presežek, bomo lahko zadovoljni. Obisk nam lahko pokvari le vreme.« Poleg Slovencev v Bohinju prevladujejo gostje iz Nemčije, Velike Britanije, Češke, Nizozemske, Belgije in Izraela. Gostom želijo ponuditi čim kakovostnejše preživljanje dopusta, zato v okviru »zelene« mobilnosti vključujejo vse več ugodnosti.