
Turisti, spokajte se!
Turisti naj bi bili širom po svetu zaželeni gostje. Pa ni povsod tako. Na eni od stavb sredi Palme de Majorke se je pojavil grafit, ki kliče: »Turisti, spokajte domov, begunci, dobrodošli«. »Tourists go home/Refugees welcome« …
Pub crawl, Magaluf Girl
Kaj vse se lahko zgodi, ko se turisti in turistke preveč sprostijo? »V začetku julija 2014 je britansko javnost – in svetovno sfero družabnih omrežij – šokiral posnetek 18-letne Britanke, ki je v enem od zloglasnih klubov v žurerski meki Magaluf na otoku Majorka oralno zadovoljila kar 24 fantov za borno 'nagrado' enega koktajla. Britanski tviteraši in mediji so zapadli v precej zlagano zaprepadenost, saj je že dalj časa prav dobro znano, kaj se dogaja tako v Magalufu kot tudi v številnih drugih podobnih letoviščih, ki jih mladi Britanci množično obiskujejo. Poletni 'oddih', ki to ni, navadno zajema neprespane noči, umetno vzdrževanje budnega stanja, orgije, mrtvo pijanost in izgubljanje dostojanstva za nekaj rund (ali še manj). Omenjeni posnetek, ki ga je eden od očividcev ujel na svoj mobilni telefon, traja le dve minuti in pol, v tem času pa plavolaska ob bučanju glasbe kroži med fanti na plesišču in v naglici jemlje njihove spolne ude v usta. Dekletu (šlo naj bi za Severno Irko iz katoliške in globoko verne družine) naj bi bil v zameno za ta izziv bojda obljubljen brezplačni 'dopust' (ang. holiday), ki se je na koncu izkazal za koktajl gina, vodke, breskovega žganja, likerja črnega ribeza in sadnega soka. Cena? 4 funte (5 evrov).« / »Da vse le ni tako nedolžno, je potrdil že naslednji posnetek, ki je pricurljal na dan nekaj dni pozneje, na njem pa v istem baru z neko Britanko fant seksa od zadaj, medtem ko ona oralno zadovoljuje drugega. Ko ji je dovolj, ji britanski didžej zavpije, naj se 'neha zajebavati' in da mora iti do konca. 'To je Carnage in to počnemo tu!' zavpije, medtem ko jo obklada z najrazličnejšimi psovkami, občinstvo pa ga spodbuja.« Sledil je odziv lokalnih oblasti. »Takšnega obnašanja ne moremo dopuščati. Našemu otoku in ženskam ustvarja obupen ugled. Zdi se nam nezaslišano in narediti moramo vse, da naredimo temu konec … Sem prihajajo ljudje z določenimi vrstami vedenja in izobraževalnih vzorcev, proti katerim se je treba bojevati v njihovi lastni državi.« To je izjavila predstavnica lokalne vlade Nuria Riera, ki je torej za opolzko vedenje in pijančevanje britanskih turistov okrivila slabo vzgojo. (Prirejeno po MMC RTV SLO.) Novost so tudi izrazi, s katerim akterji ubesedijo svoje početje.
Mamading: 'mamada' v španskem slengu pomeni seksanje. Pub crawl: pijansko in voyeursko lazenje od gostilne do gostilne, ki ni le spontano, ampak ga organizirajo razne (britanske) agencije in promotorji. Magaluf Girl: ime opisanega posnetka …
Španski turizem je donosen
Turizem predstavlja 12 odstotkov gospodarskih prihodkov in 16 odstotkov delovnih mest, zato si Španija kakšnega protiturističnega udarca ne more privoščiti. Država je že tako in tako priljubljen obmorski cilj, zdaj pa se vanjo (in na sosednjo Portugalsko) zgrinja rekordno število turistov, saj obalni kraji v severni Afriki in Turčiji zaradi terorizma ne veljajo več za dovolj varne. Turčija je, denimo, aprila 2016, po terorističnem napadu v Carigradu, naštela za 30 odstotkov manj turistov kot v istem obdobju lani. Španija je druga najbolj priljubljena evropska turistična država (za Francijo). To potrjujejo ključne številke. Število turistov: 68,1 milijona. Od kod prihajajo? Največ je Britancev, sledijo Francozi in Nemci. Koliko je od njih prihodka? Turizem je Španiji prinesel 67,4 milijarde evrov … Toda: naraščajoče število turistov je dvorezni meč – po eni strani so gonilo sicer šibkega španskega gospodarstva, po drugi strani pa krepko načenjajo živce prebivalstvu ter obremenjujejo tako javni prevozni sistem in ceste kot obalo, ki je v poletnih mesecih videti kot razstavišče sardin. Mnogi domačini so nad tem že obupani …
Britanci (p)ostajajo turisti
Zgoraj smo prebrali, da je med turisti v Španiji največ Britancev in da so ti tudi najbolj ekscesni, zlasti v seksualnem oziru. Tako bo ostalo tudi po referendumu 23. junija, na katerem so se Britanci odločili za »brexit«, za svoj odhod iz EU. Kaj bo to pomenilo za njih in za tiste, ki ostajamo, bo pokazal čas. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je že pred referendumom izjavil: »Mislim, da Evropska unija ne bo v smrtni nevarnosti, če bo Velika Britanija izstopila iz nje, saj bomo nadaljevali politiko tesnega sodelovanja v Evropi, še posebej na področju gospodarske in monetarne unije.« In dodal: »Ko ste zunaj, ste zunaj.« Poti nazaj zagotovo ne bo.