Sandi Čimžar (prva vrsta, tretji z leve, poleg otrok) je junija praznoval šestdeseti rojstni dan. / Foto: osebni arhiv

Življenjskih šestdeset

Dvanajstega junija pred šestdesetimi leti je na svet prijokal Aleksander Čimžar, trener Smučarskega kluba Triglav Kranj. Rojstni dan je praznoval v krogu družine, v Preddvoru.

Aleksander, ki ga večina kliče Sandi, nima ravno navade, da bi okrogle obletnice praznoval glasno in odmevno. Petdeseti rojstni dan je proslavil bolj v družinskem krogu, pa tudi s šestdesetim je bilo podobno, le zasedba je bila malce drugačna, če se lahko tako izrazimo. V vmesnem času je postal dedek, recimo. Njegov šestdeseti rojstni dan so proslavili Pri Majču v Preddvoru.

Sandi je trener pri Smučarskem klubu Triglav v Kranju. Sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja je uspešno opravil izpit za trenerja smučarskih skokov in nordijsko kombinacijo trener A PRO, ter s tem pridobil najvišji možni naziv specialne usposobljenosti na tem področju. Odraščal je v Britofu s štirimi brati. Je sicer najstarejši, a ne najvišji, se pošali, saj eden od bratov – Bojan – meri v višino dobra dva metra.

Prvo ženo je spoznal na Gorenji Savi. Večkrat na teden se je namreč vozil na treninge, ona pa je stanovala v bližini. In ker je takrat kot prevozno sredstvo uporabljal predvsem kolo, se je opogumil in jo navihano vprašal, ali »jo lahko enkrat pelje na 'štangi'«. In tako se je začelo ... Poročil se je pri 23 letih in iz prvega zakona ima tudi dva, danes že odrasla, otroka. Ima pa tudi že dva vnuka. In ker življenje postreže z marsičim, je naneslo, da sta se s soprogo razšla, kasneje pa se je Sandi še enkrat poročil in danes živi že šesto leto na Laškem oziroma po domače 'Vaškem' nad Bašljem, kjer sta bili v preteklosti dve kmetiji, danes pa je iz zaselka zraslo pravo naselje. S soprogo imata hišo neposredno pod Lovrencem, hribčkom s simpatično cerkvijo, na katerega se v prostem času z veseljem tudi povzpne. Včasih dvakrat, trikrat na teden, pridejo pa tudi mrtva obdobja, ko ne gre nikoli 'v breg'. Najprej pa je Sandi živel na Visokem pri Preddvoru, preden pa se je priselil na Laško, pa v Kranju.

Aktivno je v šport oziroma skoke Sandi vpet vse od sezone 1969/1970. »To je bila moja prva zimska sezona in prvi organizirani šport, ki sem se ga lotil izven šolskih dejavnosti.« Nad skakanjem na smučeh se je navdušil v sedmem razredu, pri 13 letih. Danes se sicer redki odločajo za začetek pri teh letih, a ker je Peter Prevc na vrhuncu, se otroci zgledujejo po njem, je tudi starejših začetnikov veliko. Tistih, ki končujejo osnovno šolo ali so v prvem letniku srednje šole. Običajno pa začenjajo pri petih, šestih letih.« Prvo leto je Sandi pristajal na trebuhu ali na zadnjici, v drugi sezoni mu je steklo. Premagal je strah, pridobil zanesljivost in začel pristajati na nogah. Pa še uživati je začel v športu.

Celo desetletje je trajala njegova skakalna kariera. Pozimi leta 1979 je zaključil. V enem mesecu se je trikrat poškodoval, v tem času pa je že dobil v varstvo prvo ekipo – stare 13, 14 let. Od začetka do danes je deloval v SK Triglav Kranj. Pravi pa, da je danes v bistvu na istem kot takrat, ko je začenjal, le da se mu je sedaj nabralo za en kombi tudi deklet.

»Začel sem s pionirji, s katerimi sem preživel osem let, eni so bili pa celo iz mladinskih vrst. In ko je takrat Janez Poljanšek iz Žirov odšel, so me čez čas – pa vmes je bil tu še Jeklo Gros – prosili, da bi prevzel mladinsko ekipo.« Potem je prišlo leto 1998, ko so mu sporočili, da ne bo več trener. Odločil se je za drugačno pot. Sledilo je pet let izobraževanja, učenja masaž in spoznavanja alternativne medicine. »Že kot trener sem namreč delal na sebi in tako postal pozornejši še na konkretnejše stvari. Spoznal sem tudi, katere besede so tiste, ki lahko pri tekmovalcu dejansko povzročijo napredek.« Sledila je vrnitev v ekipo, a v vlogi maserja; kasneje pa je ponovno prevzel vlogo trenerja.

Zanimalo nas je še, ali je po končani skakalni karieri še kdaj stopil na skakalne smuči. »Enkrat so me 'shecali'; ko že kakšnih petnajst let nisem imel na nogah skakalnih smuči, da sem se na neki veteranski tekmi zapeljal čez 25-metrsko skakalnico (smeh). Imel pa sem večjo tremo kot takrat, ko sem začel.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 17. maj 2023 / 09:44

Podpore za nakup strojev

Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob koncu aprila objavilo javni razpis, s katerim namenja 15 milijonov evrov za sofinanciranje nakupa kmetijske mehanizacije za spravilo...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Čar renesančnih oblačil

Nekaj časa je že minilo, odkar je bila v škofjeloški Kašči razstava Oblačilna kultura 16. stoletja.

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Zbrali so se na dobrodelnem teku

V športnem parku za Osnovno šolo Škofja Loka - Mesto so se prejšnji petek zbrali številni loški športni navdušenci, ki so se udeležili prvega dobrodelnega teka.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Jubilej loških lokostrelcev

Loški lokostrelci so v zadnjih dvajsetih letih domov prinesli številne pokale in kolajne, ponosni pa so tudi, da so smetišče na Kamnitniku spremenili v enega najlepših strelišč v Sloveniji.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gora hotela obdržati letalo

Sanacijo kraja letalske nesreče na gori San Pietro na Korziki so pomagali izvajati tudi pripadniki GRS Škofja Loka. Njihov vodja Zvonko Korenjak pravi, da jih je spremljalo tako nemogoče vreme, kot bi...

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gostili so angleške učence

Osnovna šola Škofja Loka Mesto je predstavila svojo mednarodno dejavnost. V tem šolskem letu sodeluje v štirih mednarodnih projektih, ki jih je s sodelavci predstavil ravnatelj Marko Primožič.