
Spominsko srečanje v Ratečah
Ponosni, da so pred petindvajsetimi leti z razumnimi dejanji ohranili življenja in brez žrtev dosegli umik jugoslovanske vojske iz Zgornjesavske doline.
Rateče – Zgornjegorenjski območni odbor Zveze veteranov vojne za Slovenijo in Občina Kranjska Gora sta v soboto pripravila tradicionalno slovesnost pri spominskem obeležju na nekdanjem mejnem prehodu Rateče. Slavnostni govornik na prireditvi ob 25-letnici samostojne Slovenije je bil Andrej Žemva, v času osamosvojitve Slovenije komandir policijske postaje v Ratečah. »Spominjam se takratnih časov na mejnem prehodu Rateče ter kasneje v združeni enoti aktivnega in rezervnega sestava miličnikov z mejnih prehodov Korensko sedlo in Rateče na rezervni vojni lokaciji v Kranjski Gori. S kakšno odločnostjo, voljo in pripadnostjo smo takrat miličniki enot z obeh mejnih postaj in oddelka milice v Kranjski Gori vstopali v to negotovo stanje in kasneje vojno, ki je bila neizogibna! Tako je bilo tudi na strani teritorialne obrambe, ki je s svojimi pripadniki varovala območje mejnih prehodov Korensko sedlo in Rateče, prav tako je bilo na strani civilnega prebivalstva, številnih društev, organizacijah in krajevnih oblasti,« se je dogodkov izpred četrt stoletja spominjal Žemva.
»Medtem ko so nekateri uporabo orožja – z vsemi posledicami – razumeli kot edino sredstvo za dosego cilja v vojni, smo mi tukaj glede na stanje, v kakršnem smo bil, morali razmišljati drugače. Da bi preprečili katastrofo, ki bi sledila nepremišljenim dejanjem, smo uporabili drugo pot, druga sredstva, ta pa so bila odločna in trda pogajanja z nasprotno stranjo. K sreči je enako razmišljala tudi številčno in po opremi ter oborožitvi mnogo bolj opremljena in sodobno oborožena nasprotna stran. Vzporedno pa smo se, kolikor je bilo v danih razmerah mogoče, pripravljali tudi na spopad, če bi do njega prišlo. V stanju, v kakršnem smo bili, si nismo smeli privoščiti niti najmanjših napak, ki bi nedvomno povzročile neizogibne žrtve – tako med vojaki in miličniki kot med civilisti.«
Andrej Žemva je zato pozval udeležence vojne za Slovenijo, naj bodo ponosni na to, kar so storili pred četrt stoletja. »Storili smo največ, kar se je dalo, ohranili smo življenja borcev in civilnega prebivalstva in hkrati dosegli zmago. Ne bodimo užaljeni, ker smo bili zaradi drugačnega pristopa marsikdaj zapostavljeni, in ne bodimo jezni, ker so nas delili na tiste in od tam, kjer so se streljali oziroma se niso. Bodimo veseli, da danes, po 25 letih, lahko ponosno rečemo: Tudi tu smo storili vse, da danes lahko živimo v samostojni državi, Republiki Sloveniji.«