Loška vrnitev v stare čase
Zgodovinski festival Historial je Ločane in mesto minuli konec tedna vrnil v stare čase, ko so tem krajem še gospodovali freisinški škofje. Oblekli so se takratnim časom primerno, se v sprevodu podali skozi mesto, oživeli nekdanje običaje ob sejemskih dneh, med legendami pa tisto o Hudičevi brvi.
Škofja Loka – Uvod v festival je bila petkova večerna prireditev v čast deseti obletnici pobratenja Škofje Loke in češkega mesta Tabor. Iz pobratenega mesta je prišla tudi skupina Taborski vitezi, ki smo jo naslednjega dne videli tudi na promenadi. V soboto so se s Spodnjega prek Cankarjevega na Mestni trg v sprevodu sprehodili Ločani in njihovi gostje v historičnih oblačilih. Mestnemu klicarju, bobnarjem in helebardistom je sledil mestni glavar v družbi »zamorca«, junaka ene od škofjeloških pripovedk in lika iz občinskega grba. Sledili so velikaši, ugledni meščani, za njimi pa navadno ljudstvo in najnižji med njimi, mestni berač. Skupina meščanov v slavnostnem sprevodu si je svoja oblačila na posebni delavnici sešila sama in si jih na ta dan ponosno nadela. Manjkali niso niti vitezi, plesalci zgodovinskih plesov iz skupine Lonca pa so občinstvo tudi pozneje na odru navduševali s plesom. Gostje letošnjega Historiala so bili meščani pobratenih mest Tabor na Češkem, Zgornje Bele (Obervelach) iz sosednje Avstrije in bavarskega Freisinga.
Letošnji Historial je bil bogatejši za dve novi prizorišči: po odprtju obvoznice v Poljansko dolino in umiku tranzitnega prometa je drugače zaživel Spodnji trg, od koder je letos krenil slavnostni sprevod; atrij starega rotovža, obnovljenega po lanskem novoletnem požaru, pa je bil tokrat oder za gledališko predstavo Loškega odra. Uprizorili so, »k'k se je v Lok' gradila Hudičeva brv«, in to kar petkrat tega dne. Ves dan so živahno kupčevali na semnju v ožjem središču mesta, vrstili so se nastopi plesalcev in vitezov, v rokodelskem centru Duo so prirejali rokodelske delavnice, rokodelnice, igrarije, tolkalna in slikarska delavnica so na Cankarjev trg vabile otroke, na grajskem hribu so lahko jahali konje, na grajskem vrtu so jim pripravljali stare ljudske igre, delavnice in pravljice. Slednje so vabile tudi na vrt Sokolskega doma, kjer so dva večera prej odprli letošnjo Bralnico. Popoldne so se lahko obiskovalci pridružili karavani domačih pivovarn, se sprehodili v Puštal s pripovedkami, zvečer pa doživeli poletno muzejsko noč v Loškem muzeju ali koncert vokalnega ansambla Cantabile iz Freisinga in domačega pevskega zbora Lubnik.