Potrjeni primer virusa zika
Tudi v Sloveniji, kot že v večini evropskih držav, so potrdili prvi primer okužbe z virusom zika. Zbolela oseba je pripotovala iz Južne Amerike, glede na okoliščine po zagotovilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje okuženi državljan oziroma državljanka ne predstavlja tveganja za javno zdravje.
Virus zika je nedavno odkrit flavivirus, ki se prenaša prek vboda komarja vrste aedes. Ista vrsta komarja prenaša tudi druge nalezljive bolezni, kot so denga in čikungunja. Komarji, okuženi z virusom zika, so v Afriki, Jugovzhodni Aziji in na tihomorskih otokih (npr. v Francoski Polineziji), lansko leto se je virus začel širiti tudi po srednje- in južnoameriških državah. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v Evropi okužbe z virusom zika še niso dokazali, izjema so potniki, ki so se okužili na potovanju izven Evrope in so zboleli po vrnitvi domov. Opisani so torej le importirani primeri, takih primerov okužb pa je v državah Evropske unije že več kot sedemsto.
Okužba z virusom zika pogosto poteka brez simptomov in se okužba lahko potrdi samo z mikrobiološkimi testi, pri približno dvajsetih odstotkih okuženih pa razvije bolezenske znake, ki se pojavijo v treh do dvanajstih dneh po vbodu okuženega komarja. Bolnik ima vročino in se slabo počuti, glavobol in bolečine po mišicah in sklepih, redkeje se pojavi izpuščaj, boli ga za očmi, očesne veznice so pordele. Zdravil, ki bi preprečila ali ozdravila okužbo z virusom zika, ni. Bolniku priporočajo počitek, uživanje tekočin in jemanje zdravil za zniževanje močno povišane telesne temperature, lajšanje glavobola in mišičnih bolečin. Vsem, ki potujejo na območja, kjer se virus zika širi s komarjev na ljudi, pri NIJZ svetujejo zaščito pred piki komarjev. Stoodstotne zaščite pa ni.
Nevaren predvsem nosečnicam
Nosečnicam pri NIJZ odsvetujejo potovanje na omenjena območja, obstaja namreč možnost, da okužba z virusom zika neugodno vpliva na potek nosečnosti, na možnost okvare ploda (mikroencefalijo). Nosečnice, ki so že potovale na območja, kjer se prenaša virus zika, naj o potovanju obvestijo svojega ginekologa, da bo ob rednem pregledu opravil še dodatne preiskave.
Poleg tega, da do okužbe pride z vbodom komarja, je opisanih tudi nekaj primerov spolnega prenosa virusa zika; npr. moški, ki je prebolel simptomatsko okužbo z virusom zika, je po vrnitvi domov virus prenesel na partnerico. Dokler ne bo na voljo več informacij, pri NIJZ priporočajo uporabo kondoma vsaj še dva meseca po vrnitvi iz območij, kjer je prisoten virus zika, če ste noseči, pa celotno nosečnost.
Virus zika pa se ne prenaša po zraku, s kašljanjem ali kihanjem niti ob običajnih socialnih stikih.