Vaja za regeneracijo in sprostitev
Pretočen limfni sistem je zelo pomemben del zdravega organizma, saj zamašena in gosta limfa vodi do različnih obolenj. Medtem ko nam je krvožilni sistem bolj poznan, je limfni med manj poznanim oziroma mu posvečamo manj pozornosti, kot si je dejansko zasluži. Limfni sistem si lahko predstavljate kot neko »kanalizacijo«, kamor odtekajo vsi strupi, škodljive snovi, skratka vse, česar telo ni nikoli potrebovalo ali pa v določenem trenutku ne potrebuje več. Ste že slišali za izraz »bela kri«? Tako včasih imenujemo limfno tekočino, ki je sicer popolnoma brezbarvna. Brez čiste limfe ne moremo biti zdravi, polni energije, z optimalno delujočimi preostalimi organskimi sistemi (npr. prebavnim) in brez težav s spancem. Koža ne bo imela lepega videza, naše oči bodo ves čas spremljali podočnjaki. Verjemite, da so naštete težave zelo majhne v primerjavi s tistimi veliko resnejšimi, ki jih lahko povzroči nepretočen limfni sistem. Za dobro delujoč limfni sistem moramo skrbeti vsi, še posebno pozorni pa bodite, če vam kakšna težava, poškodba ali drugo fizično stanje onemogoča normalno gibanje.
Posebnost limfnega sistema je namreč v tem, da limfa nima svojega »srca«, tako kot ga ima krvožilni sistem. Njeno srce so izključno vaše mišice – predvsem nožne. Če boste omenjene mišice aktivirali v vertikalnem (stoječem) položaju, boste stimulirali delovanje svojega limfnega sistema in s tem povzročili izločanje odpadnih snovi iz telesa.
To pa ni edini način odpravljanja strupov iz organizma. Raztezne vaje ne bodo zgolj sprostile vaših mišic, temveč tudi pripomogle k izločanju odpadnih snovi, istočasno pa omogočile njihovo oskrbo s hranljivimi snovmi in potrebno energijo.
Če imate občutek, da so vaše mišice v »krču« na račun vsakodnevnega stresa, se vam dolgoročno lahko spremeni tudi telesna drža, ki kasneje lahko vodi v napačno gibanje. S prikazano vajo boste spodbudili tako obtočilni (krvožilni), kot tudi mezgovni (limfni) sistem in izboljšali svoj energijski pretok. Priporočam, da vajo izvedete kadarkoli v dnevu, ko boste v stresni situaciji ali pa boste začutili nemir, utrujenost, izgubo energije, kadar vam bodo otekle noge in v nešteto drugih okoliščinah. Pri izbiri časa za izvedbo vaje sledite svojemu osebnemu občutku.
Ležite na hrbtu, noge naslonite na zid pod kotom približno 45 stopinj in poskušajte sprostiti celotno telo. Pričnite globoko, zavestno dihati – kot da bi želeli z vsakim vdihom popolnoma napolniti tako svoj trebuh kot celotna pljuča. Ko vdihnete, občutite, da se zrak širi vstran ter proti hrbtu. Začutite, da vaše telo pulzira, kot da se v njem izmenjujeta plima in oseka. Plima, ko vdihnete, oseka, ko izdihnete. V prikazanem položaju vztrajajte vsaj pet minut, pri tem pa poskusite telo napolniti tudi s pozitivnim razmišljanjem.