Stara plastenka za nov inkubator
S podelitvijo nagrad najboljšim ustvarjalcem in zbiralcem starih plastenk ter predajo vrednostnega bona za sofinanciranje nakupa inkubatorja za novorojenčke se je v kranjski porodnišnici slovesno zaključil projekt Jaz, ti, mi za Slovenijo.
Kranj – Pod geslom Stara plastenka za nov inkubator je že drugo leto zapored po vsej Sloveniji potekal ozaveščevalno-humanitarni projekt Jaz, ti, mi za Slovenijo. Projekt sta organizirala Društvo Tandem Zagorje in Unirec, specializirana družba za ravnanje z odpadno embalažo, v sodelovanju s programom Ekošola, Rdečim križem (RK) Slovenije in revijo Bogastvo zdravja, in sicer ob podpori družbe Dinos in glavnine slovenskih komunalnih podjetij, častni pokrovitelj projekta pa je bil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
»Ko sem razmišljala o projektu, se mi ni niti sanjalo, da bo moja ideja zaživela v tako velikem obsegu, da bo vključevala več kot 190 vzgojno-izobraževalnih ustanov, več kot 60 tisoč otrok in da bomo s skupnimi močmi zbrali 17 ton oziroma kar 425 tisoč plastenk,« je na četrtkovi zaključni slovesnosti v prvem nadstropju Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo povedala idejna vodja projekta in predsednica društva Tandem Zagorje Jelena Jerin in dodala, da so ekološkemu projektu, ki je bil zasnovan kot državno prvenstvo v zbiranju odpadne embalaže, dodali humanitarni predznak. »S pomočjo Rdečega križa Slovenije smo poiskali skupni cilj, ki bo v korist širši javnosti. Sredstva, ki so bila zbrana na posebnem računu RK Slovenije, bo prejela Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj za sofinanciranje nakupa inkubatorja,« je tudi povedala Jelena Jerin.
Bon za štiri tisoč evrov je direktorici Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Andreji Cerkvenik Škafar izročil vodja področja nekovin v podjetju Dinos, d. d., Goran Ambrož, prireditve pa sta se udeležila tudi direktor Komunale Kranj Marko Kocjančič in kranjski župan Boštjan Trilar. Projektu so se namreč pridružili tudi v kranjski občini, saj so odpadne plastenke zbirali v 16 vrtcih, Srednji ekonomski, storitveni in gradbeni šoli Kranj, Osnovni šoli Staneta Žagarja, Fakulteti za organizacijske vede Kranj in Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj. Komunala Kranj je omogočila brezplačno zbiranje v vrečah in na zbirno mesto pri fakulteti postavila tudi velik zabojnik. Poskrbeli so za redni odvoz kar 715 kilogramov odpadnih plastenk.
Na slovesnem dogodku so priznanja in nagrade prejeli tudi mladi ustvarjalci, ki so sodelovali na ustvarjalno-raziskovalnem natečaju, ter ustanove, ki so zbrale največjo količino plastenk na učenca. Najboljši dve šoli sta Osnovna šola Kobilje, na kateri je vsak učenec zbral dobrih osem kilogramov odpadnih plastenk, ter Osnovna šola 27. julija Kamnik, ki je zbrala 4,5 kilograma odpadnih plastenk na učenca.